Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Изложба на спасени старинни книги

Вторник, 04 Октомври 2016 / Под прожектора
1201
  • НБКМ

Уникален фалшификат на "Тефтерчето на Раковски" и още над 40 старопечатни издания и ръкописи представят в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”

 

Изложбата, която беше открита днес, показва редки старобългарски издания и ръкописи, иззети от частно лице в Шумен преди три години. Много от редките книги са предлагани на частни колекционери на цена от 2000-3000 лева. „Не е важно на каква цена са предлагани изданията, важно е, че това наследство е спасено и опазено за поколенията”, каза на откриването на изложбата директорът на Националната библиотека доц. д-р Красимира Александрова.

Първоначално шуменската полиция тръгва по следата на обяви за продажба в интернет сайт. Заловеният от МВР търговец се е опитвал да подкупва служители на различни библиотеки да му съдействат за изнасянето на конкретни издания, за които е имал поръчки от колекционери. Днес ценните издания допълват колекцията на Националната библиотека, като предстои да преминат през експертна оценка, специализирана библиотечна обработка и реставрация.

Една от най-любопитните за публиката книги е фалшификат на масонски ръкопис, чието авторство е приписвано на Георги Стойков Раковски. Преди време тя добива популярност като „Тефтерчето на Раковски“ по аналогия с това на Васил Левски, като се смяташе за сериозно доказателство за принадлежността на революционера към масонството. Вдъхновен от ценността на изданието български адвокат финансира отпечатването на фототипно издание, „преведено” на съвременен български език. При сравнение на ръкописа с автентични ръкописи на Раковски експерти от Националната библиотека потвърждават фалшификацията. Ръкописът е препис от печатно издание от началото на 19 век. На изложбата ще можете да видите и скандалния ръкопис, и неговото издание.

Посетителите ще могат да видят старопечатни български и чуждоезикови издания, стогодишни книги, в голямата си част първи издания на бележити български писатели и първи преводи на произведения на европейски автори. Особен интерес представляват четири ръкописа – на църковнославянски, новобългарски, арабски и османотурски език, както и един фрагмент от ръкопис на арменски език.

Изложбата беше открита днес в присъствието на зам.-министъра на културата Бони Петрунова, зам.-кмета на Столична община с ресор култура Тодор Чобанов и председателят на Висшия адвокатски съвет Ралица Негенцова.

Експозицията е в Западното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” до 30 октомври.





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

книги, НБКМ, библиотека, Тефтерчето на Раковски





Street of Hope

Непорасналите деца

Вторник, 03 Май 2016 / Гласът на детето
  Хората остават на възрастта, на която не са били достатъчно обичани     Всички сме виждали хора, които отказват да пораснат. Може да са 30 или на 40 години, а дори и на много повече, но се държат като деца всеки път, когато се окажат в ситуация, в която трябва да поемат о [...]

Време с децата: Ръцете са важни за ума

Неделя, 15 Декември 2019 / Родители
Няколко идеи за интересни занимания в зимните дни   Ръцете ни са инструментите на ума. Чрез ръцете учим и можем. Не случайно възрастните хора казват "да ти е минало през ръцете". Днешният свят на екрани и работа в облаците ни откъсва от тази фундаментална за мозъка ни потребност. Затова [...]