
Просто, в неутрални цветове и безопасно - обзавеждането на детската стая е важна част от средата за израстване
Често, когато избират обзавеждането за детската стая, родителите я правят шарена и красива според собствената си гледна точка, но забравят, че ярките цветове и изкуствените материи напрягат децата, а острите ъгли, или претрупаното пространство могат да са опасни.
Затова според специалиста Любов Миронова е задължително детските мебели да са от дърво, с обли ъгли и в неутрален цвят. Тя казва, че дори и несъзнателно, човек се отпуска, когато обзавеждането в помещението е от дърво и това се дължи на хубавата енергия на естествения материал. Миронова е вложила познанията си за средата, подходяща за здравето и психиката на децата, в дизайна на Озарени мебели за деца. Те са част от проекта за Озарената педагогика, по който работи от няколко години и темата за средата за израстване, която трябва да създадем на децата.
Изследвания показват, че дървото носи здраве, както за тялото, така и за психиката. Така например, децата, в чиито училища класните стаи са с повече дървесина, имат по-ниски стойности на сърдечния ритъм и реакции при стрес. Доказано е, че дървеният материал подобрява качеството на въздуха в едно помещение, като спомага то да е с умерената влажност.
Най-подходящ е белият цвят, защото съдържа в себе си всички останали цветове. Така детето не се усилва в определена честота, а е хармонично стимулирано. Белият цвят спомага за постигане на вътрешен мир. Освен това създава усещане за простор и отива на всички цветове. Боята трябва да е водна основа, за да предпазим децата от алергии.
Едно от най-важните неща при малките деца е мебелите да са безопасни, тоест да са със заоблени ъгли. Добре е също детските мебели да са на колела – така лесно ще бъдат разместени, за да се почисти. Освен това дизайнът трябва да е максимално опростен и да осигурява стабилност.
Още по темата:
Среда за израстване: Уважение и хармония
Среда за израстване: Живата класна стая
Среда за израстване: Шареното не е детско
Среда за израстване: Как да създадем класна стая
Среда за израстване: Как се грижим за сетивата