Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Когато психиката на детето е стабилна, то се справя и с физическото страдание

Четвъртък, 09 Февуари 2017 / Гласът на детето
2013
  • Д-р Стефка Джанкова, директор на Дом за медико-социални грижи – Варна (сн. chernomore.bgа

 

Колкото по-рано се започне с рехабилитацията, толкова по-голям е шансът за пълно възстановяване на детето, казва д-р Стефка Джанкова

 

ДМСДГ-Варна работи като център за рехабилитация на деца с различни двигателни проблеми и постига невероятни резултати. Как родителите могат да ползват услугите на специалистите в центъра – кой трябва да ги насочи, за да бъде заплатена терапията от МЗ?

 

Услугата комплексна рехабилитация на деца с нарушения в моториката се предлага от Дома за медико-социални грижи за деца – Варна от 18 години. Осъществява се от мултидисциплинарни екипи от лекари, медицински сестри, кинезитерапевти, рехабилитатори, ерготерапевт, логопеди, психолози, монтесори терапевти, специални педагози и социални работници. Те помагат паралелно на децата и на родителите.

За комплексна рехабилитация се приемат деца от 0 до 18 – годишна възраст със заболявания на централната или периферната нервна система (специфични разстройства на двигателната функция, централно координационно смущение, церебрална парализа с/или без епилепсия, родово-травматични увреждания, спина бифида и др.), ортопедични заболявания, деца претърпели операция, с вродени аномалии, генетични заболявания, изоставане в нервно-психическото развитие, логопедични проблеми.

Комплексната рехабилитация включва кинезитерапия по методите Войта и Бобат, ерготерапия, физиотерапия, хидротерапия, механотерапия, ударно-вълнова терапия, фийтбек, релационна психомоторика, работа с логопед, психолог, специален педагог, монтесори терапевт, тифлопедагог.

 

В каква част от случаите определените 10 процедури са достатъчни за пълното възстановяване на децата?

 

Няма ограничение в броя на процедурите. Ние сме въвели продължителността на процедурите да е 10 работни дни всеки месец. Целта е повече деца да могат да се възползват от услугата, а не само определен брой, тъй като понякога рехабилитацията продължава с години.

Децата от Варна и региона идват на рехабилитация почасово, а тези които са от по-отдалечени градове се настаняват безплатно в Дома за медико-социални грижи в специално обзаведени за целта стаи, заедно с придружител, като храненето на детето също се поема от нашето здравно заведение (ДМСГ-Варна е изцяло на издръжка от МЗ). Както е известно прегледите, консултациите и всички терапии при нас са безплатни.

 

 

 

Разкажете за най-успешните методи, които прилагате в терапията? Какво трябва да ориентира родителите на малките деца да потърсят специализирана помощ?

 

Винаги съветваме родителите, които имат опасения, че бебето им изостава в нервно-психическото си развитие да не отлагат, а да дойдат за преглед и консултация. Колкото по-рано се започне с рехабилитацията, толкова по-голям е шансът за пълно възстановяване на детето. Често ранната интервенция предотвратява бъдеща инвалидизация. Колкото до методите – те са различни в зависимост от индивидуалните потребности и спецификата на дефицитите, които има всяко дете. Ние практикуваме комплексния подход, за да се използват по-голяма част от модерните методи за рехабилитация.

 

В кои случаи е късно, или невъзможно терапията да постигне заводолителни резултати?

 

Когато се започне прекалено късно във времето или когато състоянието на детето е крайно тежко.

 

Кое беше/е най-голямото предизвикателство за специалистите от центъра?

 

За нас винаги е предизвикателство да помогнем на повече деца и да постигнем оптималните резултати. През 2016 г. например 342 деца са ползвали многократно услугите на Центъра за ранна интервенция и рехабилитация. Те са от цяла Варненска област, София, Велико Търново, Плевен, Добрич, Силистра, Русе, Търговище, Разград, Каварна, Балчик и много други градове и села в България. 123 деца от преминалите през процедури са били изписани окончателно. 50 от тях са се възстановили напълно. При 62 деца е отчетено значително подобрение, а при 11 няма промяна двигателно, но се наблюдава подобрение в психо-емоционалното състояние.

Стараем се и да сме в крак с новостите. Всяка година специалистите ни преминават през серия от обучения и допълнителни квалификации. Може да звучи нескромно, но е факт, че при нас в Дома за медико-социални грижи за деца – Варна, работят едни от най-добрите специалисти в тази сфера.

 

 

Каква част от децата преминават през рехабилитация, свързана с двигателни проблеми и как се съчетава тя с работата на психолозите?

 

С повечето от децата работят и психолози, които помагат и на родителите. Вътрешният свят на всеки човек е най-съкровеното пространство, в което е важно да има мир и хармония. Когато психиката е стабилна, тя помага на тялото да преодолее страданията на физиката.

 

Какво представлява терапията за децата със синдром на Даун и какви резултати постига?

 

Да, нашите специалисти работят и с деца със синдром на Даун. Кинезитерапевтите и рехабилитаторите подпомагат тяхното двигателно развитие и самостоятелното им прохождане. Съществена роля имат също така логопедите и психолозите. Всички те работят ръка за ръка със специалните педагози и с Монтесори терапевтите. С подкрепата на специалистите децата постигат много добри резултати като целта е да се постигне автономност, да се развие пълният личен потенциал на детето, и то да се адаптира успешно в масова детска градина.

В Дома за медико-социални грижи има и Дневен център за деца с увреждания, който предлага алтернативна целодневна грижа. В този център също има деца със синдром на Даун. За всички е осигурен транспорт до Дома и обратно. Когато децата са в Дневния център, с тях по индивидуална програма работят и всички специалисти.

 

 

Каква е ролята на Монтесори терапевтите?

 

Монтесори средата е универсална. Тя е подходяща както за здрави деца, за деца с проблеми в общуването, стеснителни, нерешителни, неуверени в себе си, с ниско самочувствие и самооценка, така и за деца със синдром на Даун, хиперактивни, с дефицит на вниманието, с детска церебрална парализа и др. Крайната цел е детето да се оформи като личност, да има самочувствие, да не се страхува, да се справя самостоятелно със ситуациите от ежедневието и да се подготви за по-богата социална среда. А това се постига с наглед много простички дейности, които дават сериозен тласък в развитието на детето. Заниманията дават спокойствие, учат на последователност, търпение и концентрация. Следва се инициативността на детето, подпомогната от Монтесори терапевта. Самата атмосфера успокоява, дава усещането за сигурност.

Основният принцип на Монтесори е да се върви от простото към сложното, от частното към абстрактното. Извършвайки най-обикновени дейности, като например да нареждат щипки, да поливат цветя, да загребват с лъжица или пък да нанизват мъниста, децата придобиват различни социални умения. След време те дават благоприятно отражение върху логическото мислене, математическите умения, езиковото развитие или творческата изява.

 

Преди да заработи по този начин, ДМСДГ-Варна е работил като дом, в който са отглеждани деца с увреждания, чиито семейства не могат или не искат да поемат грижата за тях. В момента за колко деца със здравословни проблеми се грижите? Какво е тяхното развитие?

 

Настанените за резидентна грижа деца при нас са 39. Това са деца със сериозни хронични заболявания и увреждания, които ги правят зависими от обгрижване в лечебно заведение. Някои от тях след продължителна терапия, оперативни намеси, израстване и укрепване на здравето могат да заживеят при родителите си. Нашата цел, всички наши действия се насочени към това, колкото се може повече деца да се върнат в семейството си. А, ако това е невъзможно –то поне да бъдат близо едни до други. В момента работим по създаването на подходящи условия в лечебното заведение родителите на децата да имат възможност да са по-близо до тях, да контактуват с детето си и да участват в неговия живот.

 

 

При нас има и отделение за недоносени бебета. То е единственото във Варна, където родилките остават при бебетата си. За целта в Дома, непосредствено до отделението, са обособени стаи за майките. Така те са по-спокойни и получават по всяко време информация и достъп до рожбите си. И не само това. Майките могат да кърмят, да придобият умения да се грижат за децата си и не на последно място не се нарушава емоционалната връзка между майката и бебето. След като бебето достигне необходимите килограми и стабилно здравословно състояние, то и майката се изписват и се прибират у дома.

 

До каква възраст могат да бъдат отглеждани при вас деца с увреждания и какво се случва с тези деца след това?

 

Нашето заведение предстои да стане за деца до 18-годишна възраст. Перспективата когато отраснат е да бъдат преместени в Център за настаняване от семеен тип или осиновени.

 

 

Терапията в ДМСДГ-Варна е безплатна. 

За преглед или консултация: д-р Нели Николова (0887 500 417), началник на Центъра за ранна интервенция и рехабилитация.

За повече информация: Гинка Кърова, специалист социални дейности (0887 500 411).

 

Още по темата:

Бивш дом за изоставени бебета помага на недоносени деца





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

ДМСДГ-Варна, недоносени деца, терапия, рехабилитация, дом за деца





StreetBoard

Започва строителството на магистралата Русе – Велико Търново

Неделя, 03 Декември 2023 / Общество
Проектът е разделен на три участъка   Започва изграждането на автомагистралата "Русе - Велико Търново". Проектното трасе на бъдещата автомагистрала е с обща дължина 132,84 км и е разделено на три участъка: Русе - Бяла, обход на град Бяла и Бяла - Велико Търново. Строителството започва [...]

Българка роди бебето си над океана

Петък, 28 Юли 2017 / Истории от града
Екипажът на „Луфтханза“ и трима пътуващи лекари помогнали на майката Десислава и бебето Николай     38-годишна българка е родила детето си по време на полет от Богота към Франкфурт, съобщиха от „Луфтханза”. Момченцето, което е проплакало на 26 юли в 12:37 [...]