Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Ранната диагностика на децата с аутизъм е решаваща

Четвъртък, 02 Март 2017 / Гласът на детето
988
  • pixabay.com

В Александровска болница работят по проект за създаване на мрежа от специалисти по аутистични разстройства


Ранната диагностика е предпоставка за навременна и адекватна терапия на децата с разстройство от аутистичния спектър. Александровска болница работи по проект за нови услуги на деца с разстройства от аутистичния спектър.

Проектът "Развитие на ефективни програми за ранна диагностика на децата с аутизъм в България чрез прилагане на международни стандартизирани инструменти" на Александровска болница е по програма "Инициативи за обществено здраве" на здравното министерство, като средствата от 128 хиляди евро са осигурени от Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм. Проектът предвижда създаване на мрежа от различни специалисти, които да могат на ранен етап да разпознават проявите на аутистични разстройства у децата, обясни проф. Надя Полнарева от Александровска болница пред БНР.

„Ранните интервенции имат изключително значение за това юношата с аутистично разстройство да няма онези поведения, които са предизвикателни, нежелани, агресивни и които ни плашат“, казва проф. Полнарева.

У нас няма надеждна статистика за броя на засегнатите деца, но и в България тя е близка до европейската - 1 на 100 деца е засегнато от разстройство от аутистичния спектър.

Голям проблем у нас е какво се случва с аутистите след 18-годишна възраст, посочва доц. Димитър Терзиев, от клиниката по детска психиатрия "Свети Никола" към Александровска болница. 

Според специалистите до 3-годишна възраст на детето вече е започнала проявата на определени дефицити. Вече има напредък в ранната диагностика и сред по-малките - към 18-месечна възраст.

„Детето трябва да се научи да мисли само, вместо да разчита на други хора да го учат какво да прави. Повечето подходи все още се основават върху учене, което се води от възрастния“, казва американският специалист д-р Джейк Грийнспан. Той работи по методика, създадена от баща му Стенли Грийнспан, известна като методът „Флортайм“, която залага на мотивацията на децата.

По този метод повече от година работи центъра „И аз мога“ в Пловдив, където над 30 деца с аутистични разстройства получават подкрепа.







White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

аутизъм, диагностика, Александровска болница





Street of Art

Време с децата: Саксийко в света на цветята

Сряда, 29 Ноември 2017 / Стил
  Много обичам от всякъде да лъха добро настроение в тези дни от годината. Цветята са красотата и свежестта на всеки дом, нека и сред тях да има нещо сътворено от нас.   Какво ще ни трябва? Саксия с чинийка Силиконов пистолет Две копчета Ръкавица ( по избор ) Памук Жълъд (1б [...]

Черешите са източник на антиоксиданти

Неделя, 03 Юни 2018 / Хранене и Здраве
Ползите от вкусните червени плодове са многобройни   Първото усещане за лято идва с узрелите череши в градината, или пък на пазара. Името на любимите на всички плодове идва от един град на брега на Черно море. В древността е принадлежал на гърците и се наричал Керасунда. Днес, разполож [...]