Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Всяването на страх пречи на жертвите на насилие

Събота, 06 Юли 2019 / Гласът на детето
969
  • pixabay.com

България не копира чужди модели за закрила на децата 

 

През изминалата седмица, бяхме свидетели на брутално насилие над дете, за съжаление с фатален завършек. Същевременно организациите, с неясни цели продължават да надигат призиви за протест срещу Националната стратегия за детето.

Още веднъж категорично бих искала да уверя родителите и българските граждани, че в нашата държава има българска система за закрила на детето. Ние не копираме чужди модели, нямаме и намерение да го правим. Лично аз не подкрепям норвежкия модел на система за закрила на детето. Важно е хората да не се подвеждат по фалшивите новини, които много често в социалните мрежи създават страхове. Не се работи по подобна стратегия, нито има тайно прието законодателство. Апелът ми е хората да не се поддават на протестни действия, за които не е ясно с каква цел се предприемат. Нека да се спре всяването на страх, защото пречи на жертвите на насилие да се обърнат към институциите. По-важно е сега да работим за подобряване на системата, а не разрушаването й.

Промените, които са направени в Закона за закрила на детето през тази година, са свързани с прилагането на новия Закон за социалните услуги. Целта им е първо законово да затворим всички специализирани институции, България да забрави за съществуването в законодателството си на думи като специализирана институция. Нека не забравяме какво беше Могилино и другите домове. Социалната сфера беше нещо трагично и страшно. Всички деца, които бяха в тези институции, са изведени. Голяма част от тях са настанени в новите центрове от семеен тип. Това са малки къщички, които са в жилищен квартал на града, близо до училище, до детска градина, болница. Те посещават редовно рехабилитация и могат да общуват с хората от квартала, а не са извън страната.

В Закона за закрила на детето беше променена още координацията на нашата система с всички останали. Всеки ден се натъкваме на случаи, в които поради най-различни причини има изоставени деца. Ако системата за закрила на детето не функционираше добре, ако в случаите, в които виждаме брутално насилие над деца, ние не можехме да се намесим, така че да спасим детето, тогава нашата работа наистина е под въпрос. Апелирам към всеки, който се чувства съпричастен към темата за насилието и за децата, да се разграничи от това, което искат тези организации. Ако малко повече се задълбочим в тяхната група, ще видим, че исканията са за забрана на аборти, за забрана на съвместно съжителство, излизане на България от ЕС. Не вярвам, че в 21 век би трябвало да се подкрепят антидемократични ценности.

Текстът е публикуван във Facebook от Зорница Русинова, зам.-министър на труда и социалната политика 

 

Вижте още:

Защо защитавам Стратегията за детето?

"Възпитателният шамар" срещу приемната грижа





White Press

Автор

повече за автора

Ключови думи:

Стратегия за детето, закрила на детето, насилие, жерви, агресия, МТСП, Зорница Русинова





StreetBoard

Чуваш ли ме вече?

Неделя, 22 Май 2016 / Българи от ново време
Онлайн платформа помага на хора с увреден слух да разговарят с останалите   Виктор Маринчев е роден в Плевен. На три годинки се разболява тежко и така изгубва слуха си. „Може и да беше лекарска грешка ... увреди се нерв”, обяснява той. Майка му се притеснява [...]

Всеки трети българин живее в тежки лишения

Петък, 16 Септември 2016 / Общество
Половината пенсионери изпадат под линията на бедност от 325 лева   Всеки трети българин живее на границата на мизерията, показват данните на националната статистика. Под официалната линия на бедност, която е малко на 325 лева месечен доход, изпадат 22% от българите, или точно 1,585 млн [...]