
За обучението в информационни технологии в училище се въвежда компютърното моделиране от трети клас
Министерството на образованието и науката подготвя нови проекти за въвеждане на дигиталното обучение в училище. Целта е интегриране на технологиите в учебните заведения, които да улеснят работата на децата и преподавателите.
Компютърно моделиране за децата след 3 клас, финансиране на дейности по програмиране от първи до седми клас и повече паралелки по информатика в гимназията - това са част от проектите за насърчаване на дигиталното обучение в училище. Сред новостите, които предвиждат от просветното ведомство, са и достъп до електронно съдържание, като учебници и образователни филми.
Министърът на образованието Красимир Вълчев обещава, че от следващата година всяко училище ще има безплатни wi-fi мрежи.
Сега около 1300 училища от общо 2400 нямат такива мрежи или нямат достатъчно покритие с интернет.
Вече има достъп до електронно четими варианти на книжните варианти на учебниците.
Продължава и обновяването на кабинетите с интерактивни дъски, мултимедия и проектори. Досега с такова оборудване са над 13 хил. класни стаи.
Проектите за дигитално обучение на МОН включват и финансово подпомагане на училищата, които използват електронни дневници. А освен на национално ниво, инициативи за доближаване на децата до технологиите има и в европейски план.
Информационните технологии са сред най-бързо развиващата се индустрия и това е единственият сектор, който е способен да задържи младите хора тук или да ги върне от чужбина. Той формира почти 6% от икономиката, в него работят над 41 хил. души, но всички знаем, че за тях най-голямото предизвикателство е подготовката на все повече специалисти, коментира кметът на София Йорданка Фандъкова.
В момента в столицата има 36 паралелки с изучаване на информационни технологии, а 47 учебни заведения преподават този предмет още от първи клас.
Целта е броят на паралелките по информатика в гимназията да се увеличат, а програмата за обучение на учениците, които не са в профилирани паралелки да бъде разширена.
Програмата "Старт за ИТ кариера", започнала през миналата година, има 1000 ученици от други профили и професионални направления, включени в нея, показват данните на министерството.
За обучението в информационни технологии в училище се въвежда компютърното моделиране от трети клас. „Дейности по интереси в областта на програмирането от първи до седми клас ще се финансират от ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", добави Красимир Вълчев.
По оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" ще започне проект, по който ще се създаде т. нар. отворен облак с безплатно образователно съдържание. Това ще са видеофилмчета и други образователни ресурси, които ще се достъпни за ползване без заплащане. Проектът за изграждането на отворения облак за образование ще започне от 2019 г., но е реалистично да го има през 2020-2021 г., ако има обжалвания, обясни министър Вълчев.