Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Свободен достъп до интернет във всички класни стаи

Събота, 02 Юни 2018 / В клас
979
  • bnr.bg

За обучението в информационни технологии в училище се въвежда компютърното моделиране от трети клас


Министерството на образованието и науката подготвя нови проекти за въвеждане на дигиталното обучение в училище. Целта е интегриране на технологиите в учебните заведения, които да улеснят работата на децата и преподавателите.

Компютърно моделиране за децата след 3 клас, финансиране на дейности по програмиране от първи до седми клас и повече паралелки по информатика в гимназията - това са част от проектите за насърчаване на дигиталното обучение в училище. Сред новостите, които предвиждат от просветното ведомство, са и достъп до електронно съдържание, като учебници и образователни филми.

Министърът на образованието Красимир Вълчев обещава, че от следващата година всяко училище ще има безплатни wi-fi мрежи.

Сега около 1300 училища от общо 2400 нямат такива мрежи или нямат достатъчно покритие с интернет.

Вече има достъп до електронно четими варианти на книжните варианти на учебниците.

Продължава и обновяването на кабинетите с интерактивни дъски, мултимедия и проектори. Досега с такова оборудване са над 13 хил. класни стаи.

Проектите за дигитално обучение на МОН включват и финансово подпомагане на училищата, които използват електронни дневници. А освен на национално ниво, инициативи за доближаване на децата до технологиите има и в европейски план.

Информационните технологии са сред най-бързо развиващата се индустрия и това е единственият сектор, който е способен да задържи младите хора тук или да ги върне от чужбина. Той формира почти 6% от икономиката, в него работят над 41 хил. души, но всички знаем, че за тях най-голямото предизвикателство е подготовката на все повече специалисти, коментира кметът на София Йорданка Фандъкова.
В момента в столицата има 36 паралелки с изучаване на информационни технологии, а 47 учебни заведения преподават този предмет още от първи клас.

Целта е броят на паралелките по информатика в гимназията да се увеличат, а програмата за обучение на учениците, които не са в профилирани паралелки да бъде разширена.

Програмата "Старт за ИТ кариера", започнала през миналата година, има 1000 ученици от други профили и професионални направления, включени в нея, показват данните на министерството.

За обучението в информационни технологии в училище се въвежда компютърното моделиране от трети клас. „Дейности по интереси в областта на програмирането от първи до седми клас ще се финансират от ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", добави Красимир Вълчев.

По оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" ще започне проект, по който ще се създаде т. нар. отворен облак с безплатно образователно съдържание. Това ще са видеофилмчета и други образователни ресурси, които ще се достъпни за ползване без заплащане. Проектът за изграждането на отворения облак за образование ще започне от 2019 г., но е реалистично да го има през 2020-2021 г., ако има обжалвания, обясни министър Вълчев.

 





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

училища, интернет, дигитално образование, информационни технологии, програмиране, Красимир Вълчев, МОН





StreetView

Кралският дворец – едно от чудесата на Брюксел

Неделя, 19 Март 2023 / Места
  Белгия и нейната столица Брюксел са сърцето на Европа, но страната е сравнително млада. В продължение на векове територията на днешна Белгия е оспорвана между Франция и австрийските Хабсбурги, а след наполеоновите войни е дадена на Нидерландия. Едва през 1830 г. след революцията на евр [...]

Американец прекоси Антарктида за 54 дни

Петък, 28 Декември 2018 / Приключения
  Колин О'Брейди е първият човек в света, прекосил ледения континент   Американец измина сам 1600 км за 54 дни през Антарктида сам и без помощ. Така Колин О'Брейди стана първият човек в света, прекосил ледения континент. Той разказа за успеха си в профила си в Instagram, където р [...]