
Банката повече няма да има право да извива ръцете на клиентите, ако връщат парите си предсрочно
Всички кредити - потребителски и ипотечни, ще могат да се връщат предсрочно без такса след първата година от отпускането.Това решиха окончателно депутатите с нов закон за ипотечните кредити, съобщи „24 часа“. Досега за кредитите с ипотека банката имаше възможност да наложи „глоба“ от 1% от оставащата за плащане сума. Сега такава наказателна такса ще може да се налага само в случай, че клиентът реши да го плати предсрочно преди да са изтекли 12 месеца. По принцип това е "защитна" политика на банките срещу евентуално по-добрите условия, предлагани от техни конкуренти и начин да задържат клиентите си, ако те поискат рефинансиране.
Запазва се
забраната за събиране на такси
за усвояване и управление на кредита, както и за събиране на няколко такси за едно и също нещо. Ако кредиторът или консултантът ни искат такса за съвет по кредита, то тя ще се плаща само срещу сключен договор с тях. След като тази забрана беше въведена обаче, банките въведоха редица "скрити" такси, като например изискване за превод на заплатата, но за да си я ползвате, плащате съответните такси за теглене и други подобни.
Дава се възможност за сключване на два вида договори за ипотечен кредит - за покупка на жилище, обезпечен с ипотека и потребителски заем, при който имот или друго имущество се използват като обезпечение. Клиентите също така ще могат да поискат
превалутиране на кредита
си в чуждестранна валута, което да стане по пазарния обменен курс в деня на промяната. Преди време Комисията за защита на потребителите откри няколко вида неравноправни клаузи при ипотечни кредити, отпускани в швейцарски франкове, като най-големият проблем беше, че кредитите бяха отпуснати при нисък курс, след което валутата поскъпна и повиши вноските на хората с 20 до 50%. Тоест банките прехвърляха целия валутен риск от прояна на курса върху клиентите си, а те разбираха каква е месечната им вноска едва на датата на погасяване и в някои случаи не получаваха възможност за промяна на валутата, или трябваше да плащат непосилни такси.
Според новия закон банките не трябва да бързат да заплашват длъжника със съд и изпълнителен лист, ако той има проблеми да изплаща кредита, а да се опитат да му помогнат. Това означава да се свържат с клиента, да разберат защо не плаща, да се опитат да преструктурират кредита или да го рефинансират.
Сега кредиторите ще бъдат задължени да уведомяват потребителя, когато размерът на погасителните вноски се промени с повече от 20% в сравнение с вноската в деня на сключване на договора за кредит.
Въвежда се изискване за шрифт на текстовете в договора за кредит. Той не трябва да е по-малък от 12, а информацията трябва да е представена по ясен и разбираем начин. Освен това банката или кредитното дружество са длъжни да ни обяснят подробно всички условия, запсани в договора и да представят цялата му цена, известна като годишен процент на разходите – лихвата и таксите, които все пак плащаме.