
На среща с председателя на Европейския съвет премиерът настоял за съгласуване на действията и по казуса за спрения проект за АЕЦ „Белене“
Малко след като правителственият пресцентър цитира Бойко Борисов след среща с председателя на Европейския съвет, че България настоява за ясна европейска позиция по енергийните проекти, включително спреният от българското правителство АЕЦ „Белене“, министър председателят разясни пред медиите какво точно е имал предвид.
„Искам Европейската Комисия и Европейският съюз да бъдат солидарни с нас след това, което България направи като лоялен член. Дали ще платят парите, ще ни позволят ли да строим или да продадем реактори? Дали ще ни позволят да строим Южен поток като частен проект? Дали Гърция и Турция, бидейки в Турски поток, ще получат същите санкции, каквито България, за да може да не се обиколи Украйна? Това ще им го напишем и писмено, за да може да се спрат спекулациите и опонентите ни да спрат да ни атакуват. Така както сме лоялен член на НАТО, искам и ЕС и Комисията да знаят какви пари трябва да заплати България. Не може това да е само български проблем-когато се спира да е общ, а когато се плаща да е само български“. Обяснението е във връзка с решението на Международния арбитражен съд по търговския спор между Националната електрическа компания и „Атомстройекспорт“, според което страната ни трябва да плати на руската страна около 1 млрд. лв. Обезщетение за спрения проект.
Проектът беше прекратен официално през 2013 година след оттеглянето на страгетигеческия инвеститор и с мотива, че България няма пари за строителството на втората атомна централа. Всички страни по делото останаха доволни от решението на арбитража.
Срещата в Брюксел е била по искане на Доналд Туск като продължение на телефонния разговор между двамата през миналата седмица. Борисов е поискал ясна подкрепа от Брюксел за строежа на газов хъб край Варна, захранващ се от руска подводна тръба, както и съвет за действията след арбитража за АЕЦ "Белене".
"Концепцията ни за газовия хъб е много добра и би била от полза за всички страни в региона. Ние обаче искаме да получим уверението на ЕК, че от правна гледна точка тя отговоря изцяло на европейското законодателство", е посочил Борисов на самата среща, като е поискал ускоряване на диалога. Той е изтъкнал също неопределеността около проекта „Южен поток” и очакваната от Брюксел позиция за АЕЦ „Белене”.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск е поел ангажимент в кратки срокове да информира българското правителство по какъв начин европейските институции ще реагират по поставените от премиера Борисов теми и гарантира, че страната ни ще получи становище по проектите.