Европейските страни трябва да се уверят, че балканският маршрут е напълно затворен за нелегални мигранти, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск при откриването на среща на върха във Виена
Важно е споразумението между ЕС и Турция да продължи да работи и в този разговор да се използва членството на Турция в НАТО като допълнителна гаранция за стабилност. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов след края на срещата за миграцията по Балканския маршрут във Виена. Премиерът предложи на предстоящото заседание на Европейския съвет да бъде поканен и генералният секретар на Алианса.
По думите му е необходима ясна позиция на ЕС и за релокацията и начините за действие когато мигрантите не желаят да останат в съответната страна. В рамките на срещата премиерът отново постави и въпроса за изграждане на зони за сигурност извън ЕС.
„Колегите ме подкрепиха, искаме да демонстрираме, че ЕС не е само бюрокрация, това е най-добрият съюз. След решенията в Братислава искахме да демонстрираме, че в тежките ситуации може да се помогне на всички държави. Казвал съм, че трябва и на Гърция, Италия, Сърбия, Република Македония да се помогне“, допълни още премиерът.
Европейските страни трябва да се уверят, че балканският маршрут е напълно затворен за нелегални мигранти, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск при откриването на среща на върха във Виена. Тя се проведе по инициатива на австрийския канцлер Кристиан Керн и във форума се включиха политическите лидери на Германия, Словения, Хърватия, Сърбия, Албания, Унгария, България, Македония и Гърция.
"Необходимо е да потвърдим политически и на практика, че маршрутът за нелегална миграция през Западните Балкани е затворен завинаги", каза той пред журналисти, цитиран от БТА. Според Туск е необходимо страните от ЕС да работят в по-тесни взаимоотношения с балканските страни и Турция, за да постигнат тази цел.
На последната такава среща през февруари във Виена лидерите решиха да затворят този основен маршрут от Гърция към Германия и Австрия. Решението ядоса Гърция и Германия, които тогава не взеха участие в срещата, припомня БТА. Много мигранти останаха блокирани по северната граница на Гърция, а Берлин предупреди, че затварянето на граници не е правилният отговор на миграционната криза.
Въпреки това тази мярка и ограничителните политики на Унгария намалиха бежанския поток към страни като Германия, където канцлерът Ангела Меркел е подложена на критики заради политиката й на отворени врати.