Около 1 млн. българи ще плащат 30% от цената на енергията, след въвеждането на социална тарифа
По-евтин ток за около 1 млн. българи обещават от енергийното министерство. Мерките са разработени с експерти от Световната банка и енергийния регулатор и ще се прилагат след масовото излизане на битовите потребители на свободния пазар. Такава възможност по закон има до 1 април, но вероятно процесът ще отнеме около 5 години.
„Социалният пакет“ предвижда възрастни и сериозно болни хора с пенсия до 300 лева, които сега получават енергийни помощи, да плащат една трета от цената на използваната електроенергия. Тези, които живеят в сгради с парно, ще плащат по-ниска цена за консумация до 100 киловатчаса, а тези, които използват бойлер – до 150 киловатчаса. Ако харчат повече енергия, ще доплащат разликата на редовните цени.
Преди да се въведат социалните тарифи, трябва да се разработи изцяло моделът за либерализация на енергийния пазар и да се приемат съответните законови промени. Очаква се те да бъдат приети до края на тази година.
По принцип енергийни помощи получават и хората, които не се топлят на ток.
Годишните помощи за енергийно бедните потребители в момента са около 85 млн. лв, но се изплащат само за отопление през зимата. Към тази сума ще се прибавят още 50 млн. лв. за покриването на разликата между социалната тарифа и редовната. Не е ясно още как държавата ще се разплаща с доставчиците на ток, както и каква ще е сагата с документите, които трябва да предоставят уязвимите клиенти.
Към досегашните социални слаби, ползващи енергийни помощи, се добавят хората на възраст над 70 години, които живеят сами и получават пенсии под линията на бедност. За 2016 г. нейният размер е 300 лв. Други групи са хората с над 90% намалена работоспособност, както и семействата на деца с увреждания, изискващи специални грижи.
Сега държавата подпомага около 256 хиляди домакинства, а след въвеждането на социалните тарифи, те ще се увеличат на около 500 хиляди, или общо 1,1 млн. души, изчисли енергийният министър Теменужка Петкова.
Размерът на социалната тарифа ще се определя веднъж годишно на база данни за предходния период и прогнози за движението на цените. Ако има много големи отклонения надолу или нагоре в цената на тока, КЕВР ще може да я коригира и на три месеца.
Социалната тарифа ще действа само за периода на пълното освобождаване на електроенергийния пазар, което по последни прогнози ще продължи пет години. След това тя ще отпадне, но ще остане социалното подпомагане за отопление.
Ще се въведе ограничение за спиране на тока на хора, които използват животоподдържащи системи вкъщи, въпреки че не са платили сметката си за ток и ще се предвидят повече възможности за разсрочване на сметките за хората в тази група.
Енергийно бедни или енергийно богати?
С предимство ще се санират и блокове, в които около 30% от хората попадат в графата „уязвими“ клиенти, като естествено към момента нито енергийното, нито регионалното министерство, което отговаря за програмата, имат информация колко са тези сгради. Също така не е много ясно как хората ще използват това свое предимство, като се има предвид, че въпреки облекченията, и до момента най-голям проблем остава получаването на съгласие на 95% от живеещите в дадена сграда, тоест програмата стартира бавно заради огромния организационен проблем и минаването на цялата поредица от процедури.
За момента е осигурен 1 млрд. лева по националната програма за енергийно обновяване, но той е почти разпределен между сградите, които са започнали тази процедура. Тоест, мярката е дългосрочна, а за вторият милиард по програмата беше обявено, че ще се дава срещу съфинансиране от живеещите в частните сгради. Няколкогодишният опит по различните програми за енергийно обновяване обаче показа, че този модел - с доплащането - не сработва дори в сградите с по-малък процент социално слаби българи.
Анализ на Европейската комисия от 2013 г. показа, че около 61% от населението на България попада в графата "енергийно бедни" - те харчат над 9% от доходите си за ток, парно, газ или дърва. Според данните на нашето енергийно министерство обаче в тази група попадат само 30% от хората.