Има ли роля Европа и какви ще са последствията?
Високопоставени фигури от администрацията на Доналд Тръмп ще проведат разговори в Саудитска Арабия с руски и украински представители за прекратяване на войната в Украйна, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.
Държавният секретар Марко Рубио, съветникът по националната сигурност Майк Уолц и пратеникът за Близкия изток Стив Уиткоф ще заминат за Рияд. Засега няма яснота за точна дата на провеждане на преговорите.
В понеделник френският президент Еманюел Макрон свиква спешно европейските лидери, за да съгласуват обща позиция по темата Украйна. Целта на срещата е да се види каква незабавна помощ може да се окаже на Украйна, каква конкретна роля може да играе Европа в осигуряването на гаранции за сигурността на Киев, както и как да се укрепи колективната сигурност на Европа. До късно снощи на Мюнхенската конференция по сигурността продължиха разговорите как трябва да изглеждат едни мирни преговори за спиране на войната в Украйна и кой трябва да седи на масата. При една от последните дискусии снощи американският специален пратеник за Украйна изключи европейско участие на масата за мирни преговори.
Българската позиция, изразена от българският външен министър Георг Георгиев, е че няма как да има преговори за бъдещето на Украйна без самата тя да участва. „ЕС и САЩ са исторически партньори. Най-големите и силни партньори. Инвестицията в тези отношения е изключително важна. Колкото по силни сме заедно, толкова повече ще бъде постигнато по отношение на трети страни“, заяви Георгиев, цитиран от BTV.
В Мюнхен Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс обяви, че европейските държави нямат място на масата на преговорите. Пред "Уолстрийт Джърнъл" той обяснява, че в усилията за прекратяване на войната в Украйна се предлагат всички варианти, включително и използването на „военно въздействие“. За да се окаже натиск върху Русия, „има тактика на икономически натиск“, но „разбира се, има и тактика на военен натиск“, посочва той.
Американският вицепрезидент направи тези изявления след първия телефонен разговор между Доналд Тръмп и Владимир Путин на 12 февруари, по време на който двамата мъже се договориха да намерят възможно най-бързо уреждане на конфликта.
Тази новина накара Киев и неговите европейски поддръжници да се опасяват, че двете големи сили ще се споразумеят за уреждане на конфликта в ущърб на Украйна, която е атакувана от Русия.
В предаването "Неделя 150" на БНР бившият министър на външните работи Ивайло Калфин коментира изказването на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс на Конференцията по сигурността в Мюнхен и я определи като много грубо антиевропейско изказване: "Което показва тенденции, че САЩ смятат съвсем по различен начин да водят политиката си. Те сменят дългосрочната политика, стратегически цели с краткосрочни сделки. Дали ще бъде за Ивицата Газа, която може да стане на курорт, или за подземните богатства на Украйна, които, ако бъдат дадени на Америка, тя може да помогне. Това всичко са търговски сделки с краткосрочни цели. И Европа трябва да живее с това. САЩ в тази ситуация не могат да бъдат този стратегически партньор, който са били досега, и Европа трябва да се научи да живее по-самостоятелно. ... Без ЕС не може да мине вземането на решение за края на войната. Трябва да се намери такъв механизъм, който да гарантира, че войната в Украйна няма да се възобнови, след като спре и един от вариантите е членството ѝ в НАТО, който трябва да стои на масата, а Тръмп направи няколко големи отстъпки на Путин. ... Зеленски каза, че не вижда гаранции от САЩ и няма да се съгласи преговорите да са без Европа. ... Новият световен ред е ред на конкуренция. Силата на Европа е в икономиката, в големия пазар, качеството и условията на живот, на труд. Това я прави привлекателна".
Не мисля, че е в интерес на САЩ да влизат в тотална икономическа война с Европа, добави Калфин.
Във Facebook депутатът от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова заяви, че "САЩ напускат Европа, ще се опитат да продадат Украйна на Русия и фактически да обявят Путин за победител. Това ще рече териториални загуби, марионетно правителство и най-важната, най-добрата армия в Европа, украинската, ще стане част от Русия срещу Европа". Според нея победата на Путин би означавала разгръщане на военния конфликт в други държави, а после и в членки на НАТО, защото НАТО в този си вид вече не съществува на практика.
"Европа е слаба, защото така е избрала, а така е избрала, защото няма политическа воля. Пари ще се намерят. Лидерите на Европа трябва да застанат пред хората и да им кажат истината, която поляците се опитват да кажат от много време. Ако сега не се осъзнаем и не започнем да действаме, Европа ще потъне", пише Белобрадова.