
Програмата „Предприемачи в науката“ дава награда от 30 000 лева за пета година
Хората, които срещам в „Предприемачи в науката“, са причина да съм оптимист за бъдещето на България, казва Михаил Стефанов. Той е един от лекторите - обучава участниците как да представят научния си проект пред инвеститори. От него разбират какво е business pitch и pitch deck. Известният експерт по комуникации всяка година е един от най-запомнящите се за участниците, защото обръща наопаки представите им за представянето на идеите им.
Програмата „Предприемачи в науката“ е разработена от Фондация Карол Знание за докторанти и млади учени. Тази година ще бъде петото издание, което ще се проведе онлайн от 21 септември до 14 декември. Финалната дата е конкурсът, където след обучение и менторство, учените представят своите проекти като бизнес идеи пред журито. А самото жури е съставено от лекторите, които решават кой ще грабне награда от 30 000 лв., за да реализира проекта си.
„Програмата „Предприемачи в науката“ беше голямо предизвикателство. Накара ме да изляза от зоната си на комфорт на научните изследвания, които може да станат, а може и да не станат. Даде ми абсолютно различна гледна точка за това, какво правим, какво искаме и можем да постигнем“, разказва д-р Мариела Василева-Славева. Тя е хирург и един от носителите на наградата „Предприемач в науката“, която в последното издание беше поделена между двама учени. Другият е докторантът от Технически университет – Варна инж. Калин Николов, съосновател на Техноватори. Стартъпът разработва декарбонизатор (Decarbonyzer), който намалява вредните емисии от двигатели с вътрешно горене като същевременно намалява и разхода на гориво. „Предприемачи в Науката“ на фондация на Карол Знание даде възможност на нашия стартъп да получи знания и информация за това как една научна разработка може да се превърне в бизнес начинание. Интересните обучения ни позволиха да разберем гледната точка на инвеститора в такъв тип проекти, както и правилно да подготвяме и оценяваме нашите бизнес планове“, признава инж. Николов.
Петото издание отново поставя фокус върху Impact investing. За участие са поканени студенти, докторанти и млади учени, които искат да развият научната си разработка в бизнес проект, с позитивно въздействие върху околната среда или обществото. Партньори са Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Технически университет – София, УНСС и Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“. Всеки от тях ще награди с участие екипи или индивидуални проекти, които ще се конкурират за финансовата награда.
Освен нея участниците получават и сериозна менторска подкрепа. Тази година менторите са четирима, единият от които ще работи с бъдещите предприемачи от Лондон.
Кандидатстването е отворено до 3 септември. Още за програмата, лекторите и условията за участие, вижте тук.