
В опитите си да открием формулата за успех, забравяме да научим децата на едно от най-важните неща – грижата за другите
Родителството е трудна работа. От една страна имаш самите деца, а от друга безброй объркващи, дори противоречиви съвети за това как да ги отгледаме щастливи, успели и самостоятелни:
- Любов, но без глезене: децата трябва да се чувстват обичани, но да знаят какво е провал;
- Насърчаване, но без стрес: живеем в конкурентен свят, но ако сте прекалено амбициозни родители, децата могат да се депресират;
- Хвалене, но с мярка: фокус върху усилието, не постижението, обаче внимавайте и как хвалите;
- Окуражаване на извънкласни дейности: те помагат на детето да се развива и да открива талантите си, но без да прекалявате;
- Използвайте нови технологии: не можете да се преборите с технологиите, обаче те могат да лишат децата от важни социални умуния.
Това са само няколко примера, които показват колко е трудно понякога да вземем решение за важни неща, защото искаме да дадем най-доброто на децата си.
Уменията на бъдещето
Адам Грант, професор от Университета в Пенсилвания, пък смята, че всички тези съвети нямат значение без най-важното нещо, на което трябва да научим децата си: как да бъдат креативни и да използват въображението си – това е едно от най-важните умения на бъдещето, според него. Децата често са окуражавани да постигат резултати, а не да създават. Практиката усъвършенства, но с повтаряне на старото не се създава нищо ново, споделя още той.
Преживявания, а не вещи
Може би родителите трябва да позволят на децата да опитват повече нови неща, да преживяват, и да изместят фокуса си от това какъв би бил резултата. Като родители, ние можем да създадем живота, който искаме детето ни да има, но това може би не е животът, който детето иска.
Според исландския артист Олафур Елиасон, родителите трябва да подкрепят децата и да им помогнат да вярват в себе си, преди всичко. Също така, ако се тревожат по-малко за това какво ще учи детето, ще се радват повече на това да бъдат родители.
За креативността
Какво означава кретивност за едно дете на 3-6 години? Тя не означава да рисуват, да сторят с лего или да изрязват разни форми – тя означава детето да прави връзка между неща, кито нямат общо помежду си.
Давайте на децата бели листи вместо книжки за оцветяване. Бъдете любопитни. Прекарвайте възможно най-много време навън и с хора, които са много различни от хората в най-тесния ви социален кръг. Не можете да програмирате детото да е креативно. Ако опитате да програмирате детето за успех, в най-добрия случай ще отгледате амбициозен робот.
Оставете ги да следват своите мечти, а не вашите. Това е един съвет, с който всички родители могат да се съгласят.
Източник: Академия за родители