
Приемете предизвикателството и ще откриете, че разполагате с много повече сила, отколкото предполагате
Необходимо е да говорите пред публика, а коленете ви омекват дори още преди да сте излязъл на сцената? Искате да разширите контактите си, но по-скоро бихте гълтали мечове, отколкото да започнете разговор с непознат? Добрата кореспонденция на мероприятия би допринесла за репутацията ви, но се боите да не кажете нещо грешно?
Ситуации като тези, които са изключително важни за професионалното ви развитие, но в личностен план са ужасяващи, са често срещани в ежедневието. Лесното справяне с тях е избягването им. Кой би искал да се чувства не на място, когато дори не е необходимо?
Големият проблем е, че тези ситуации са не само неприятни, но и задължителни. С течение на времето, изграждайки кариерата, научавайки професионални и житейски уроци, постоянно се изправяме лице в лице с тези ситуации, в които е нужно да се приспособим. Това е просто реалността, в която работим днес и без уменията, да се приспособяваме и справяме в напрегнати моменти, може да изпуснем много благоприятни възможности. Как може ние като професионалисти, да спрем порочния кръг с тези така неприятни, но в професионално отношение ползотворни ситуации?
Първо, бъдете честни със себе си
Когато отхвърлите възможността да говорите на ежегодната конференция, наистина ли нямахте време или страхът завладя съзнанието ви? Списъкът с извинения за подобни ситуациите е дълъг и разнообразен, но се запитайте, наистина ли всичи тези оправдания са основателни или страхът отново е ключов фактор. Ако някой друг ви представи същите извинения в подобна ситуация, ще ги приемете ли като основателни причини?
След това изградете свое собствено поведение
Малко са хората, които са способни да се справят с всяка работна ситуация. Много по-лесно е, ако темата на разговор е нещо, в което сте запознат.
Да, но лесните неща не ни носят дивиденти. Научете се да разпознавате ситуациите, които ви карат да се чувствате некомфортно като възможности, не като опасности. И по-важното – нагаждайте вашето поведение към определената ситуация. Например, ако не ви харесва да говорите пред голяма аудитория, мисълта за това направо ви отказва още преди да сте започнали, но пък изпитвате повече увереност да фасилитирате малки групи – тогава направете това. Говорете в малките групи, настроите поведението си така че дори в не чак толкова комфортната ситуация да се чувствате добре в кожата си. Това ще ви тренира, а ако постепенно увеличавате аудиторията си – то тогава ще се подготвите за големия маратон.
Най-накрая, направете решителната крачка
За да излезете от комфортната си зона, трябва да действате, дори и да е неприятно преживяване. Поставете се в положение, в което ще ви се наложи да излезете от уюта, в който сте свикнали и може би ще откриете, че първоначалният ви страх не е толкова голям, колко си мислехте.
Важно е да започнете с малки, но постоянни стъпки. Излизането на сцената пред голяма аудитория е силно начало, но по-добре започнете с уроци за говорене пред публика. Започнете с малка сцена, преодолейте страха, усетете как се чувствате. Попитайте слушателите си за мнения, забележки или просто приемете поздравленията ми, защото понякога страхът е нищо повече от първата стъпка.
В началото може би ще се препънете, но това е нормално. Всъщност, това е единственият начин да се научите, грешните стъпки са неизбежни и са част от процеса на учене.
Нормално е да си мислим, че сме безпомощни извън комфортната ни зона. Истината е, че притежаваме много повече сила, отколкото предполагаме. Така че, опитайте, бъдете честни със себе си, разпознавайте ситуациите и най-важното, направете крачка, поемете нещата в свои ръце.