Какво според вас прави този морски слон – мъртъв е, спи, крие се или търси храна?
Ако сте предположили, че животното на снимката спи, значи сте познали. Тюлените са същества от дълбокия океан. Те са олимпийски водолази, които могат да стигнат на мили под водата и задържат дъха си до два часа.
Южните морските слонове, като този млад мъжки, може да задържат дъха си до 25 минути, докато спят необезпокоявани на сушата. Така че няма значение дали главата им е във водата или не.
Ползата от „земните гмуркания” на слоновете е, че когато са под водата издишват по-малко и така се намаляват загубите на вода в околната среда. Тюлените, от своя страна, докато спят във водата спестяват изразходването на вода и храна на сушата.
Южният морски слон е разпространен по крайбрежието на субантарктическите острови – основно на остров Южна Джорджия, край полуостров Макуори, полуостров Валдес, остров Хърд и архипелага Кергелен. На север достига до остров Тасмания и до южните брегове на Нова Зеландия и Южна Африка. За разлика от южния, Северният морски слон е рядък вид, който живее в Тихия океан в крайбрежните води на САЩ, Канада и Мексико.
Източник: blog.wcs.org