Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Кукенхоф - Градината на лалетата

Петък, 14 Април 2017 / Места
2196
  • В Кукенхоф има 100 вида лалета на 32 хектара площ

Когато луковиците попадат в Холандия, настъпва такава истерия, че се надува най-големият балон на пазара на цветя, познат в света изобщо

 

Кукенхоф е най-красивата пролетна градина в света със столетна традиция в отглеждането на лалета.

Кукенхоф означава Кухненска градина – по времето, когато се създадена районът е бил място за лов, а край имението на местна благородна дама са засадени зеленчуци и подправки за приготвяне на дивеча.

Преди около 150 години огромната площ от 32 ха е изцяло променена и превърната в цветна градина.

 

 

Първата изложба на цветя е организирана през 1949 г. от кмета на близкия град Лисе и производители на луковици за лалета.

Днес в Кукенхоф се отглеждат над 7 млн. цветя, като само лалетата са над 100 вида. Засаждането им е на ръка и отнема по три месеца всяка година. Цветните алеи са с площ от 15 км, по които минават средно по 800 хиляди посетители всяка година.

Кукенхоф е отворен всяка пролет за около два месеца – от края на март до края на май. В замъка не може да се нощува, но туристите могат да отседнат в близкия град Лисе. За посетителите се организират и всевъзможни инициативи и работилници, свързани с цветята. Има и закрити пространства с цветя, зоокът, 100-годишна вятърна мелница, лабиринт от жив плет и естествено заведения и ресторанти. 

 

Историята на лалето

 

Всички знаем, че Холандия е страната на лалетата, но малко от нас знаят, че преди да стигнат дотам, лалетата са били любимите цветя на османските султани. Всъщност красивите пролетни цветя, които отглеждаме и в България, са дошли от Азия.

Историята на отглеждането им започва от Персия, където цветето отначало се е наричало „дюлбаш“, което означава тюрбан.

От Персия лалето попада в Турция където веднага става султански любимец. Вечер, когато станело тъмно, по време на пиршествата под открито небе, пускали костенурки с прикрепени запалени свещи на гърбовете в градините с лалета. Пръв по лалетата се увлича Сюлейман Първи (1494-1566), а в периода на Ахмед III лалетата стават толкова популярни, че страстта по тях се превръща в истинска истерия и били въведени ограничения за засаждането и продажбата им.

 

 

В Европа лалетата попадат през втората половина на 16 век благодарение на Огир Гизелин дьо Бусбек, посланик на австрийския император Фердинанд в Османската империя.

В отчета, който изпраща до Виена, дьо Бусбек съобщава за лалетата, а след това изпраща една партида луковици и семена, които започват да отглеждат във Виенската градина за лекарствени растения, ръководена от професора по ботаника и селекционер Каролус Клузиус, който дори написал книга за тях.

 

 

Много скоро луковиците попадат в ръцете на търговците и манията по лалетата се разпространява в Европа. В Холандия първите екземпляри се появяват през 1570 година, когато Каролус Клузиус приема предложение да работи там. В страната настъпва истинска истерия по пролетните цветя, която води до спекула на пазара на цветя. Пример за лудостта по лалетата е цената на луковицата на едно особено рядко лале - Semper Augustus, която достига цената на луксозна къща в Амстердам.

 





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

Кукенхоф, Холандия, лалета





StreetBoard

Рекорден брой чужди туристи

Петък, 29 Юли 2016 / Общество
Само през юни увеличенията на посетителите от Европа са драстични, но пък българите предпочитат Гърция     Докато Министерството на туризма с гордост отчиташе най-силното полугодие за туристическия бранш в последните десет години, родни депутати се похвалиха пред БГНЕС, че масово [...]

Как да насърчим икономиката

Сряда, 31 Август 2016 / Общество
При по-ниско ДДС за лекарствата и храните в хората ще остават повече пари за харчене    Намаляването на ДДС върху основни стоки и услуги има доказан ефект върху потреблението и икономиката. Като начало в България можем да намалим ДДС за храни и лекарства от 20% на 10%, да изра [...]