
Как основният замърсител в природата може да се окаже част от нейното спасение?
В последните години отговорът на този въпрос може да се види под формата на различни продукти и иновации от рециклирана пластмаса. Включително пластмасовите тухли, чийто дебют е преди почти десетилетие. Новозеландецът Питър Люис обаче създава машина, която може да произвежда рециклирани тухли от пластмаса с такива характеристики, че изобретението му наистина дава надежда в борбата със замърсяването.
Всичко тръгва от любовта на Люис към океана, в който годишно се изсипват по 12 млн. тона пластмасови боклуци. Общо в света всяка година се изхвърлят над 300 млн. тона пластмаса, а под 10% от тези отпадъци се оползотворяват. Представете си за какво огромно количество неразградима мръсотия става въпрос. Според Фондация "Елън МакАртър" през 2050 г. океаните ще съдържат повече пластмаса отколкото риба.
На Питър Люис му хрумва да компресира тези отпадъци така, че да се използват като екологичен материал в строителството.
Рециклираните тухли се наричат Replast, машината за изработката им е мобилна и работи на ток и няма нужда боклуците да бъдат измивани преди обработка. Според стартъп компанията ByFusion, която въвежда технологията, процесът е нетоксичен и безопасен, а с тухлите могат да се строят „зелени“ сгради, които да получат американския сертификат за екостроителство LEED.
Всъщност Люис посвещава десет години от живота си, за да изобрети машина за обработка на пластмасови отпадъци и да убеди правителството да го финансира. Накрая получава субсидия от 20 000 долара от новозеланското министерство на околната среда, за да може да създаде прототип на съоръжението.
ByFusion твърдят, че пластмасовите тухли излъчват с 95% по-малко парникови газове от традиционния материал за строителство. Сред причините е фактът, че Replast не се нуждаят свързващ елемент от типа на лепилото. В добавка пластмасовите тухли са шумо- и топлоизолиращи и могат да се използват на практика за всичко – за основен строеж на сгради и подпорни стени, за топлоизолация, за строителство в сеизмични зони.
И тъй като строителството с тях е бързо и лесно, могат да се използват за изграждане на жилища за хора в неравностойно положение и спешни приюти за жертви на природни бедствия.