
Изработването на хранилка за птици отнема малко време, но е от големите уроци по доброта
Вярвам, че на 3 декември на много места в страната са се появили хранилки за птици, направени от деца, защото много родители харесаха идеята на Влади Фиданова за една добрина на ден до Коледа. По-нататък ще се опитаме да направим и къщичка, но за нея ще ни трябва по-сериозна подготовка. За моя огромна радост синът ми обича всички животни, дава имена на уличните котки, спира се да гали почти всяко куче, което успее да стигне, от малък храни гълъбите и врабчетата по площадките със солети. Така че прие задачата с ентусиазъм, макар че се наложи мама и тате да помогнат за изработката. Идеята да използваме бирена бутилка обаче беше негова.
Зимата е труден сезон за птичките, които не отлитат на юг, и много от тях не доживяват пролетта заради липса на храна. Такива са синигери, кълвачи, сойки, червеношийки, чинки, гълъби, врабчета и др. Освен със зрънца, те се хранят с насекоми, каквито не намират през зимата. Затова е важно да се погрижим за птиците, особено в града.
Повечето начини да се направи хранилка са лесни за изпълнение и не изискват някакви сложни материали. Не са скъпи и семената, които може да вземете от всеки зоомагазин. Не че не може да се сложи и обикновен хляб, който птиците ще изкълват веднага, но семената имат по-висока енергийна стойност. Те трябва да са сурови и несолени. Най-подходящи са слънчогледовите семки, но могат да се добавят и пшеница, ръж, ечемик, просо, ленено семе, синапено семе, рапица, овесени ядки, булгур, грухана пшеница, както и готови смески от магазина.
Ние взехме пластмасова бутилка от бира (двулитрова), изрязахме я и завързахме на дърво, като гледахме да е стабилна, за да е по-лесно на птичките да кацнат. Това е най-простият вариант (виж на снимките горе).
През бутилката може да се промушат и дървени пръчки или дървени лъжици, на които птичетата да кацат, може да се използва консервна кутия, кутия от прясно мляко или пластмасова кофичка с дръжка, която просто се изрязва.
Ето как може да се направи хранилка от кутия за мляко или сок.
А тук е показано как се хранят синигери със сланина - висококалорично, сгряващо и животоспасяващо угощение.
На сайта на БДЗП може да видите карта на поставените хранилки в цялата страна и да отбележите и вашата.