
Европа въвежда постепенно законова рамка за домакинските уреди
От 1 септември тази година влиза в сила директива на ЕС, според която се забранява продажбата на прахосмукачки с мощност над 900 вата и шум над 80 децибела.
Новите разпоредби няма да важат за търговци и дистрибутори, разполагащи с налични количества от по-мощните и шумни досегашни модели. Това означава, че пуснатите на пазара подобни електроуреди, неотговарящи на изискванията за екопроектиране, могат да се продават до изчерпване на количествата. Проверяващите пък изискват от фирмите фактури и документи, чрез които да докажат кога е доставен съответният артикул. В противен случай стоките се спират от продажба, а на търговците се дават две възможности – или да изнесат прахосмукачките в страни, където няма подобно ограничение, или да ги изхвърлят на подходящо място за отпадъци.
Преди три години такава забрана влезе в сила за уредите с мощност над 1600 вата. Целта на новите регламенти е да се спестява електроенергия, а оттам – да се намалят и вредните емисии. Изискванията за енергийна ефективност задължително се отбелязват на етикетите на електротехниката.
Като резултат от въвеждането на директивата и използването на енергийноефективна техника се очаква да бъде спестена енергия от около 175 млн. тона нефтен еквивалент до 2020 г., приблизително равно на годишното потребление на първична енергия в Италия. За потребителите това означава спестяване от 465 евро годишно за сметките за енергия на домакинствата. Освен това мерките за енергийна ефективност ще създадат допълнителни приходи за европейските компании на стойност 55 млрд. евро, изчисляват от ЕК. Противниците на тези мерки обаче твърдят, че заради по-ниската мощност на уредите ще се увеличи времето, необходимо за почистване, и в крайна сметка няма да бъде спестена електроенергия.
Енергийните етикети помагат на потребителите да избират уреди, които спестяват ток. Продуктите са етикетирани по скала от A +++ (най-ефективна) до G (най-малко ефективна).
През юли 2017 г. Комисията публикува нов регламент за енергийното етикетиране, който постепенно ще замени директивата. В бъдеще продуктите ще бъдат етикетирани с помощта на по-прости знаци от А до G, тъй като разработването на по-енергийноефективни продукти означава, че най-ниските категории от предишната скала вече не са необходими. Регламентите за екодизайн изискват от производителите да намалят консумацията на енергия на своите продукти чрез установяване на минимални стандарти за енергийна ефективност. Чрез определянето на тези стандарти на европейско равнище производителите не трябва да лутат в множество национални разпоредби, когато пускат своите продукти на пазара.
От 2013 г. комисията въведе забрана на обикновените крушки с енергоспестяващи. ЕС се опитва да наложи енергоспестяващи крушки, отново с цел да намали енергийните разходи. Въпреки това, цената и разходите за електроенергия не спаднаха, но цената на енергоспестяващите крушки в някои страни нарасна с 400%.
Обсъжда се идеята за въвеждане на подобни ограничения при тостерите и сешоарите.
Под въпрос е въвеждането на законовата рамка във Великобритания поради настъпилия брекзит.