
Доказаха, че невъзможните времеви кристали са истински
Физици създадоха нова форма на материята, при която атомите следват повтарящ се модел не в пространството, а във времето.
Така наречените "времеви кристали" са възпроизведени успешно от два отделни екипа, а статия за постиженията са публикувани в сп. "Нейчър", съобщи в. "Дейли мейл".
Тези кристали "отварят врата към цял нов свят на неравновесни фази" и могат да бъдат използвани един ден за свръхсигурни квантови компютри.
Времевите кристали са съставени от взаимодействащи си атоми, които никога не се установяват в топлинно равновесие.
Единият екип, който ги е възпроизвел лабораторно, е от университета на Мериленд и университета на Калифорния, Бъркли, а другият - от Харвардския университет съвместно с физика от Бъркли Норман Йео.
Двата екипа използват различни методи. Първият насочва лазерни импулси към поредица атоми на итербий. Това създава осцилации в атомните свойства на различни интервали от импулсите. Това означава, че атомите на итербия са се държали като времеви кристал.
Идеята за времевите кристали е предложена през 2012 г. от нобеловия лауреат Франк Уилчек от Масачузетския технологичен институт.