
Столичното Ларго е вторият в света музей на открито. Другият е в Рим
След няколкогодишен застой на проекта и много скандали дали средновековните руини ще бъдат запазени в автентичния си вид, днес античният комплекс „Сердика“ беше открит официално.
Проектът е финансиран по оперативна програма „Регионално развитие“ и по него са усвоени 15 млн. лева. Част от останките са „вградени“ в станцията на метрото, а самата линия е „изнесена“ на 27 м надолу, за да може да се запазят руините и портата на антична Сердика.
Посетителите на комплекса ще вървят по изцяло запазената настилка на главната улица на античния град - Декуманус Максимус.
Зоната на площад „Независимост” е с площ 4 850 кв. м. В нея са експонирани разкрити археологически структури и е обърнато специално внимание на консервацията на секторите със запазени подови настилки.
Зоната под бул. „Мария Луиза” е с площ 3 150 кв. м и обхваща пространството между Централния подлез с храма „Света Петка Самарджийска“ и северния вестибюл на метростанцията, като включва покритото пространство под трасето на бул. „Мария Луиза“. Тази зона е с музеен характер и там има цялостна консервация на всички проучени и съхранени археологически останки.
Откритата археологическа зона между бул. „Мария Луиза” и ЦУМ е с площ около 7000 кв. м. Това е пространството между Централния подлез с храма „Света Петка Самарджийска“ и северния вестибюл на метростанцията, което е разделено на три нива. Така се оформя големият подземен музей на открито, който показва три квартала на Антична Сердика.
Точно под стъкления купол е оформена сцена за театър, концерти и други събития. Зад сцената са останките от Антична Сердика.
Град Сердика или Серднополис е основан през ІІ хил. пр. Хр. от тракийското племе серди, които се заселват в района около топлите минерални извори. През І в. сл. Хр. градът е завладян от римляните, които оценяват важното и стратегическо положение и минералните извори. По време на управлението на император Марк Улпий Траян (98 – 117 г.) в негова чест градът е наречен Улпия Сердика и се превръща в център на административна област.
Сердика е бил любимият град на римския император Константин Велики (306 - 337), който обичал да казва „Сердика е моят Рим”. Именно в Сердика се взема решението столицата на Източната римска империя да бъде преместена в Константинопол, а до изграждането му Константин управлява от Сердика.
По време на управлението на императорите Марк Аврелий и Комод около 175 г. Сердика е укрепена с крепостна стена с четири порти с наблюдателни кули, сочещи в четирите посоки на света. Втора външна крепостна стена е изградена през V - VІ в.
Към градския форум, който се е намирал под днешния площад „Света Неделя”, са водили две павирани главни градски улици. В района на метростанция „Сердика” са се намирали луксозни вили с канализация, водопровод и павирани улици.