
За да не "запечатаме" лошото в съзнанието си, първо трябва да се успокоим
Сънят помага за „подреждането“ на лошите спомени в мозъка, при което те стават по-трудни за изтриване, показва изследване на Пекинския университет. Затова според изследователите не трябва да си лягаме ядосани или разстроени. Изследването може да бъде полезно върху работата с последствията от пост-травматичния стрес.
Способността ни да заличаваме негативните спомени е съществена част от психичното ни здраве. В този процес се активират притокът на кръв в хипокампуса, където се формират новите спомени. Но след сън активността се премества към неокортекса, външната област на мозъка, свързана с висшите му функции. Именно по този начин отрицателните емоции се консолидират.
Учените провели опити за премахване на лошите спомени със 73 студенти, чиито мозъци били подложени на сканиране.
Как "работи" стресът
Moзъĸът имa cпeциaлнa oблacт - амигдала, ĸoятo реагира на cилeн шyм, oпacнocт или cтpecoв фaĸтop. Ceĸyнди cлeд oбcтoятeлcтвoтo, ĸoeтo идвa oтвън, нacтъпвa прилив нa aдpeнaлин в opгaнизмa, ceтивaтa ce изocтpят, пyлcът ce ycĸopявa, ĸpъвнoтo нaлягaнe ce пoĸaчвa. Πapaлeлнo c тoвa ce извъpшвa зaпиc в пaмeттa нa нaчинa, пo ĸoйтo ce дъpжитe, ĸoгaтo cтe пoд cилнa yплaxa – cлeдвaщият път cъщият шyм щe aĸтивиpa тялoтo ви зa ceĸyнди, тo вeчe e oбyчeнo зa дeйcтвиe в ycлoвия нa бoйнo пoлe. Aĸo peaлнo cтe тaм, тo cтpaxът би бил пoлeзeн зa вac, дaжe здpaвocлoвeн, нo извън тepeнa нa вoйнaтa, щe cтpaдaтe и нямa дa cтe пълнoцeнни личнocти, обяснява процесите Даниъл Бенет от BBC. Дори да не става въпрос за силно стресова ситуация, най-често срещаната причина да не можем да заспим е активният мозък, който не спира да мисли за ангажименти и неразрешени проблеми. Когато нещо ни тревожи, то действа като съобщение, което „засяда“ и се повтаря отново и отново, без да има решение.
По този начин адреналинът и кортизолът се покачват, което значително повишава бдителността, ставаме неспокойни и разсеяни. Така се завърта омагьосан кръг – колкото по-изтощени сме, толкова по-малка е вероятността да намерим решение.
Да се успокоим
Затворете очи и вдидишайте и издишайте бавно като броите до пет. Със затварянето на очите даваме възможност на мозъка си да си почине и да се отпуснем. Дълбокото дишане също има успокояващ и отпускащ ефект.
Една кратка прегръдка може да намали риска от сърдечно-съдови заболявания, да победи стреса, да намали умората, да укрепи имунната система. Ако няма наблизо никой, които би могъл да ви прегърне, направете го сами, съветва Тереза Борчард, писател и автор на блога Beyond Blue. Просто се обхванете с ръце и стиснете силно. Целта на това упражнение - да се върне естествената чувствителност на тялото. Припомняйки му за неговите размери, тегло и положение в пространството, вие давате сигнал, че всичко е наред и може да се отпуснете.
Друг начин да изчистите нервното напрежение е да разтърсите ръцете и краката си за около 5 пет минути – това създава усещане за отърсване от стреса.