
Тазгодишната награда по химия за пръв път се разделя между две жени
Докато човечеството търси ваксина срещу най-голямото здравно бедствие на новото време - COVID-19, който буквално промени начина ни на живот, две жени откриха как можем да се избавим от бича на столетието – ракът и генетичните заболявания скоро ще могат да бъдат лекувани.
Нобеловата награда по химия за 2020 година бе присъдена на французойката Емануел Шарпентие и американката Дженифър Дудна за развиването на метод за редакция на гените.
Даудна преподава в Калифорнийския университет в Бъркли, а Шарпентие – в Института „Макс Планк“. Тяхно откритие са т.нар. генетични ножици КРИСПР/Кас9, с чиято помощ ДНК-то на животни, растения и микроорганизми може да се променя изключително прецизно.
Тази технология имаше революционно влияние върху науката, допринася за развитието на нови терапии срещу рак и може да сбъдне мечтите за изличаване на наследствените болести.
Шарпентие открива неизвестна преди молекула, която е част от бактерията Стрептококус пиогенес. Тя „обезоръжава“ вирусите, разцепвайки тяхното ДНК. Французойката заедно с американската биохимичка Дудна успяват да пресъздадат генетични ножици на бактерията и да опростят молекулярните им компоненти.
В естествения си вид те разпознават ДНК-то на вирусите, но Шарпентие и Дудна променят възможността за контрол така, че с тях да може да се пререже всякакво ДНК.
Вижте още: