
В защитените жилища развитието на децата с увреждания бързо се подобрява
Приблизително по около 1000 деца всяка година са извеждани от специализираните институции и са настанявани в центрове от семеен тип с условия за деца с увреждания, популярни като защитени жилища, или в приемни семейства. Това показват данните на Държавната агенция за закрила на детето за последните 6 години. От 2010 година досега домовете за деца са напуснали общо 6300 деца, отглеждани от държавата поради нежелание или невъзможност на собствените им родители.
За този период е предотвратено изоставянето на 13 600 деца, а 8400 са били върнати обратно в семействата им, съобщи зам.-министърът на труда и социалната политика Деница Сачева на форум по темата.
От 2010 г. до сега са осиновени над 4200 деца. Към май 2016 г. в приемни семейства са настанени 2367 деца, а други 6338 деца получават грижа в семейства на роднини или близки. Сачева отбеляза, че има подобряване на партньорството между държавата, общините и неправителствените организации, както и общото разбиране за развитие на интегрираните услуги в общността.
След преместването на децата в домовете от семеен тип се забелязва недвусмислено подобряване в живота на тези деца и младежи в новите услуги. Повече от 2 пъти и половина е нараснала тяхната лична самостоятелност, обясни пред БНР директорът на Фондация „Лумос“ Трендафил Метерев. Това е резултат от включването на децата в домакинските дейности в жилището - помагат в домакинството в малката къщичка, грижат се за личната си хигиена, за личните си вещи, могат да правят избор коя дреха да облекат или какво да се купи за домакинството в магазина, имат лично пространство.