
Едно на всеки 10 деца в България се ражда недоносено и това е стрес, който изисква подкрепата и участието на всички в семейството
Най-щастливото събитие за всяко семейство – раждането на нов живот– често е и най-плашещото. И това важи не само за майката, чийто най-голям страх обикновено е дали бебето няма да дойде по-рано, ще може ли да оцелее, както и какви ще са последствията за здравето му от преждевременното раждане, а за всички в семейството.
Страхът на майката
Цялата ви енергия отива за притесненията за това какво ще се случи с бебето. Но е важно да помните, че детето ви се нуждае от здрава и спокойна майка, така че погрижете се за себе си, опитайте се първо да се успокоите, да се храните здравословно и да пиете повече течности, ако искате да кърмите детето си.
В тази ситуация едно от нещата, които могат да помогнат, е воденето на дневник – излейте там емоцията, подредете мислите и чувствата си и идете при вашето бебе спокойна – то усеща присъствието ви и има нужда от цялата ви обич. Докато сте били в болницата, би трябвало да сте научили много за това от какви специални грижи ще има нужда вашето бебе, но ето няколко съвета от специалистите на фондация „Нашите недоносени деца“:
Въпросите, които следва да зададем, по време на подготовката за изписване, могат да включват:
• Колко често трябва да се връщаме в болницата за следващи прегледи?
• Имаме ли нужда от някакви референции за допълнителни услуги?
• Трябва ли да даваме лекарства у дома? Ако е така, как да го направим?
• Как да разберем дали бебето се храни, спи и наддава правилно?
• В кой момент трябва да се обадим на лекаря или в болница?
• Трябва ли да вземем вкъщи, допълнително оборудване за бебето?
Преди изписването се препоръчва да преминете акредитиран курс по CPR (сърдечно белодробна реанимация) в случай на спешност у дома.
Стресът за бащата
Младите бащи често са в шок от появата на бебето преди термина. Стреса и страха витаят във въздуха и те просто се изолират от бебето с оправдания и попадат извън цялата ситуация, защото им липсва сигурност и увереност.
Как може да преодолеете това?
Дръжте ги информирани – внимателно им обяснявайте какво се случва с бебето, като внимавате в да не изпаднете в излишни подробности и да прехвърлите страховете си върху тях.
Поискайте помощ от таткото – бащата трябва да участва активно в дейностите свързани бебето. Направете така плана си, че таткото да има ангажимент към детето си и сам да го планира в графика си.
Ново братче или сестриче у дома
Разкажете им – какво следва в развитието на бебето, какво следва и как могат да участват с ежедневието му. Не изключвайте забавлението.
Вниманието - уверете ги, че нищо няма да се промени, за да да не предизвиквате ревност и разделение между децата си.
Баба, дядо и внуче
Много често бабите и дядовците, особено ако е първо внуче, не знаят каква е тяхната роля в живота му. Това чувство се засилва с преждевременното раждане. Младото семейство иска самостоятелност и това води до напрежение.
Говорете с тях – говорете с тях, за да не се чувстват изолирани. Ако живеете близо, им оставяйте бебето дори за малко, дайте им време.
Съветите им - родителите ви вече са минали по вашия път и могат да ви дадат съвети, които може да се окажат наистина полезни.
Вижте още:
Да дариш живот и да продължиш без да се обръщаш