
46 ученици от Габрово и Ямбол получават заплата за практиката си в 7 предприятия по австрийски проект
През 2016 г. за втора поредна година Националната финансово-стопанска гимназия, гр. София и ПТГ „Д-р Никола Василиади“, гр. Габрово приеха ученици в 3 паралелки, които ще се обучават по специалност „Търговия“ и „Машини и системи с ЦПУ“ по дуална форма в партньорство с водещи международни фирми като част от проект на ADVANTAGE AUSTRIA/Стопанска камара Австрия, съобщиха организаторите на проекта.
По австрийския проект от настоящата учебна година за първи път стартираха и две нови паралелки по дуална форма на обучение в ПТГ „Иван Райнов“ гр. Ямбол. Учениците ще изучават професиите „Мехатроника“ и „Машинен техник“.
46 ученика от 11-ти и 12-ти клас от Габрово и Ямбол се обучават в момента в 7 фирми в реална работна среда с трудов договор по дуална система в рамките на австрийския проект и съответното възнаграждение. Те усвояват спецификите на професия „Мехатроника“ под ръководството на специално обучени от WIFI Австрия наставници.
От следващата учебна година предстои сформиране на нови паралелки по горепосочените професии, както и по съвсем новата за България – „Спедитор-логистик“, партньори по която са големи международни фирми с богат опит и желание да предадат знанията и компетентностите за тази професия на учениците от професионалните гимназии.
Тази нова за България система на обучение ще даде шанс на учениците паралелно с изучаването на теория по дадена професия, да приложат наученото в реална работна среда във фирма-партньор, което се е доказало през годините като успешна и печеливша практика в Австрия, Германия и Швейцария.
Освен ценен практически опит, гимназистите ще получават в 11-ти и 12-ти клас възнаграждение на базата на трудов договор, а работата им ще се зачита за трудов стаж. В края на обучението учениците ще получат Свидетелство за професионална квалификация – трета степен, от една страна, а от друга – Диплома за завършено средно образование. Тези от учащите, показали умения, мотивация и отговорност, ще имат възможност не само да продължат работа във фирмите-партньори, но и да се доразвият професионално и дори да заемат ръководни позиции в компаниите.
Чрез сътрудничеството между бизнеса и професионалните училища учениците получават по-качествено образование, бизнесът получава по-добре подготвени квалифицирани кадри, а надеждата е младите хора да са доволни от работата си и да останат да се развиват в България.