Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Министрите ще мерят корупцията

Сряда, 06 Юли 2016 / Общество
1809
  • "Всеки в своето министерство да види това, от което хората се тревожат или усещат, че не е наред"

Борисов разпореди на екипа си да „види“ какво тревожи хората ведомство по ведомство

 

Премиерът Бойко Борисов разпореди на министрите в кабинета да проверят какво тревожи хората в нивата на корупцията. На заседанието на правителството днес бяха поканени представители на Центъра за изследване на демокрацията, които в понеделник обявиха в пореден доклад, че България има системен проблем с корупцията, на водещите места е в региона и че явлението на практика е превзело държавата. Въпреки че на форума присъстваха ключови министри, днес от ЦИД бяха отишли лично да запознаят представителите на кабинета с резултатите в детайли. 

„След това да ви разпоредя всеки в своето министерство да види това, от което хората се тревожат или усещат, че не е наред", обяви премиерът.

Изследването показа, че на практика всеки пети българин е участвал в корупционна схема или сделка през миналата година, а страната ни е четвърта по този показател в региона след Албания, Босна и Македония. Според данните корупционният натиск в България е по-висок от този в Сърбия и Турция. Като число натискът от чиновниците към бизнеса (основно, но не единствено) достига 39%, което е с 50 процента повече в сравнение с 2013 година. Пикът обаче е бил през 2014 година, когато всеки трети българин е признавал, че е участвал в поне една корупционна сделка.

На форума, на който бяха представени резултатите, министрите не скриха, че са наясно с явлението, но признаха безсилието си да се справят с проблема. Според експерти пък, законът „Антикорупция“ на Меглена Кунева е само пожелателен и едва ли ще доведе до някакви сериозни резултати – сега от 1,3 млн. засегнати от явлението българи, на практика почти липсват осъдени.

Впрочем резултатите от доклада не би трябвало да са изненада, предвид факта, че изследването се прави и представя всяка година. Самите министри би трябвало добре да познават работата на екипите си, най-малкото защото за това отговарят. А ние припомняме поговорката, че рибата мирише откъм главата и че само с добро желание не става. 

„И по сега действащите закони може да има осъдени за корупция. Нашите закони не са лоши. Нужен е един изцяло независим орган, какъвто беше създаден в Румъния”, коментира вчера в предаването „Лице в лице“  по bTV адвокат Николай Хаджигенов. Той посочи, че в момента има повече органи за борба с корупцията, отколкото за борба с наркотрафика, а резултатът е „огромна кръгла нула“. По думите му проблемът е в това, че политиците не искат да се борят с корупцията и затова хвърлят трохи на обществото с нови закони. Така най-вероятно с новия закон за борба с корупцията ще се създаде нов свръхвластен орган (Националното бюро за борба с корупцията), който за пореден път да бъде използван за политически натиск – слагаме начело наш човек и той се бори с неудобните, предположи Хаджигенов.

 

 

Вижте още:

Гнилите ябълки са превзели държавата 

Лозан Панов: Първо е съдебната реформа





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

корупция, доклад, ЦИД, Бойко Борисов





Street of Art

Кои са най-важните медицински открития през 2024-та?

Неделя, 29 Декември 2024 / Хранене и Здраве
  От изследванията на нови лекарства за отслабване до въздействието на изкуствения интелект (ИИ) в медицината - 2024 г. е белязана от важни научни постижения, особено в областта на здравеопазването, обобщава Евронюз, цитирана от БГНЕС. Кои теми получиха най-голямо внимание от изследовате [...]

Ретро парад в Дупница

Събота, 19 Август 2017 / Стил
Над 100 автомобила от миналия век дефилираха за първи път в града   За първа година Дупница стана домакин на парад на ретро автомобили. Колекционери от цяла България посетиха Дупница, за да покажат над 100 модела, основно произведени между 1974 - 1990 г. Най-старите експонати са о [...]