
Експериментът е част от проект за отглеждане на човешки органи за трансплантация
Китайски учени създадоха химера между маймуни и прасета. Животните са имали само малко количество маймунска ДНК - концентрирана в клетките на сърцето, черния дроб, далака, белите дробове и кожата. Екипът сега се опитва да създаде здрави животни с по-висок дял от маймунски клетки, казва Тан Хай от Държавната лаборатория за стволови клетки и репродуктивна биология в Пекин пред „Ню Сайънтист“.
Експериментът е етап от опит, чиято главна цел е да се създаде техниката, при която в бъдеще да могат в прасета да бъдат отглеждани човешки органи.
През 2017 година екип от калифонийския институт Салк създава хибриди между прасета и хора, но бяха изразени опасения, че животните могат да имат частично човешки мозък.
Прасетата-маймуни на китайския екип не живеят много дълго след раждането, но се смята, че това е проблем с техниката за инвитро осеменяване, а не с въвеждането на маймунска ДНК. По причини, които за момента остават неясни, техниката за инвитро осеменяване не работи толкова добре при прасетата, колкото при хората и други животни.
В други експерименти изследователите са създали маймуни с мозъци, които са частично човешки, мишки с човешки клетки в очите и овце с частично човешки органи.
Конкурентен екип работи по проект за създаване на мишка с мозък, изграден изцяло от човешки клетки.
Химерите не са истински хибриди. По същество в химера всяка клетка ще бъде напълно прасе или напълно маймуна, докато в хибрид всяка клетка съдържа смесената ДНК на двата родителски вида.
Вижте още: