
В океаните по целия свят все още има потънали съкровища за над 60 милиарда
Сините дълбини на Световния океан са все още неизвестна територия за хората – проучени са по-малко от 5% от океаните. Те са дом на безброй животински видове, значителна част от които бяха открити едва през последните години, а още много неща предстои да бъдат разкрити тепърва. Изпълнена с мистерия, водата ни показва, че е най-добрият източник на живот за нашата планета - в крайна сметка около 3/4 от повърхността на Земята е покрита с нея.
Ето 10 интересни факта, които ще ви накарат повече да цените океаните:
- Скално дъно
Най-дълбоката част на океана се нарича Challenger Deep и се намира в Марианската падина в Тихия океан. Предполага се, че дълбочината ѝ е около 11 100 м.
- Водопади под водата?
Подводният водопад в Датския проток е най-големият подводен водопад в света. Той започва на 600 м под повърхността на Атлантическия океан и се спуска на дълбочина до 3,2 км, което е повече от 4 пъти височината на най-големия водопад на Земята.
- Крайна точка на Земята
Точка Немо в Тихия океан е обяснена в учебника буквално като средата на нищото. Тя е заобиколена от над 1 600 километра вода във всички посоки. За да бъдем точни, точката Немо се нарича „океански полюс на непристъпността“ или най-отдалечената от суша точка на Земята.
- Потънало съкровище
Твърди се, че в океаните по целия свят все още има потънали съкровища за над 60 милиарда. Освен това броят на историческите артефакти под вода надвишава този във всички световни музеи.
- Океанско гробище
В океаните и големите езера по света има буквално „мъртви зони”, в които отсъства какъвто и да е морски живот. Тези зони, повечето от които са от естествен произход, но някои са създаде и от човешка ръка, са хипоксични (което означава, че са с ниско съдържание на кислород) и съответно съществуването на подводен живот в тях е немислим.
- Източник на кислород
Винаги признаваме силата на дърветата, но какво да кажем за растенията под водата? Около 70% от кислорода, който дишаме, всъщност идва от растенията в океаните.
- Това морско синьо
От тъмносиньо до тюркоазено - морската вода придобива различни сини нюанси, благодарение на оранжевите и червените дължини на вълните от слънчевата светлина.
- Гумени патета
Може би сте си мислили, че гумените патета са просто подходяща играчка за ваната. В действителност океанографите са използвали тези забавни пластмасови животни, за да получат по-точна информация за водните течения.
- Животът тече дълбоко ... под земята
По дъното на океана многонационални комуникационни компании са поставили кабели, благодарение на които е възможен интернет-достъпът в цял свят.
- Водни вулкани
Много от нас са чували за връх Стромболи в Италия или за най-активния вулкан в света Килауеа на Хаваите. В действителност около 80% от вулканичните изригвания се случват под вода.
Източник: БГНЕС, „Сабах”