По критериите за условия на работниците английските градове се представят зле, но не е така за работодателите
За втора поредна година Лондон оглавява класацията на най-влиятелните градове в Европа, следван от Париж, Мадрид, Москва и Бирмингам. Класацията на най-влиятелните градове, подготвена от Colliers International, подрежда градовете според тяхната атрактивност от гледна точка на наличие на талант, локация и разходи, производителност на работната сила, капацитета и характеристиките на кадрите, стандарта на живот в града, разходите за труд на работодателите, както и сигурността на държавата, в която се намира, по отношение на пазарна икономика и трудово законодателство.
Разширената версия на проучването включва 50 големи европейски града и предоставя по-широко географско покритие на европейските пазари, които са от глобално, регионално и национално значение.
Структура на работната сила
Цюрих, следван от Дъблин, Лондон, Единбург и Варшава се характеризират с правилен баланс на работна сила в сферата на модерни професии като IT, финансови и бизнес услуги, както и такива, свързани с технически и научни познания. Много на брой по-малки и средни пазари попадат в този списък и определено не е съвпадение фактът, че за повечето от тях е налице и висока икономическа производителност. Тук са и главните скандинавски, както и някои от по-големите немски градове. Париж изостава в това отношение, поради големият брой позиции в публичния сектор и администрацията. Варшава, която се изкачва до топ 5 за пръв път, се отличава със здравословен микс от роли в сферата на IT и технически работни позиции.
Висши училища
Основите на бъдещото кариерно развитие често се поставят още на етап следване във висше учебно заведение. Налице е силна връзка между класирането на градовете и наличието на университет в близост. В този аспект лидер е Лондон. Останалите с добро позициониране са Париж, Мадрид и Москва, които се справят отлично с това да ангажират завършващите студенти в местната икономика, за разлика от Виена, Дъблин и Копенхаген.
Качество на живот
Качеството на живот, свързано с фактори като ниво на престъпност, достъп до здравеопазване, климат, трафик, замърсяване, е с нарастващо значение, особено за по-новите поколения. По този критерий, градовете в Германия и Дания са с едни от най-добрите резултати. Мюнхен заема лидерска позиция, следван от Цюрих и Щутгарт. Виена и Утрехт също са на предни места.
Условия за работниците
Докато факторите, свързани с благоприятност на условията за работниците, не поставят Обединеното Кралство в най-добра светлина, точно обратното може да се каже за условията за работодателите, свързани с пазарен риск, бизнес среда, гъвкавост на работното законодателство и ниво на корпоративен данък. В това отношение, английските градове са на върха на класацията. Останалите в топ 5 са Хелзинки, Копенхаген, Цюрих и Стокхолм.