
Жителите на острова вярват, че храната е лекарство и всеки трябва да открие своя икигай
Един от най-отдалечените острови от всичите 98 на архипелага Рюкю, Окинава има своя собствена магия, отчасти дължаща се и на това, че не е сред най-посещаваните от туристите места.
Той е най-големият от групата острови, простираща се от най-южния японски остров Кюшу до Тайван. Островът е известен с усмихнатите си столетници и тяхната особена нагласа към живота. По улиците може да видите хора с традиционни дрехи, както и местни музиканти и танцьори, изпълняващи музикални постановки.
Древна история
Първото заселване на острова е отпреди 32 000 години.
През средновековието на Окинава съществува кралство Рюкю, което е подчинено от японците през 1879 г. Из целия остров са останали развалини от средновековните фортификационни съоръжения – гусуку. Днес те са паметници на световното наследство.
Преди втората половина на XIX в. Архипелагът Рюкю се радва на самостоятелно политическо съществуване и културно развитие. През XV в. островната верига е обединена под властта на един монарх и това дава началото на Рюкюанското кралство, управлявано от основния остров Окинава. През вековете Рюку изгражда своя уникална култура, основаваща се както на автохтонните език и обичаи, така и на силното влияние на своя сюверен – Мински Китай.
В началото на XVII в. кралството попада под влиянието на японското феодално княжество Сацума, а през втората половина XIX в., когато Япония тръгва по пътя на модернизацията, е анексирано от Страната на изгряващото слънце. През Втората световна война в 1945 г. на Окинава се разиграва една от най-ожесточените битки – 82-дневната битка за Окинава, в която са убити почти 100 хил. японски войници и цивилни и около 12 хил. американски и британски войници. Впоследствие тук се разполагат 32 американски бази, пръснати по острова, които заемат около 20% от площта му. В тях служат около 25 хил. военнослужещи и техните семейства (още около 20 хил. души). Те са посещавани от роднини и затова в града и по острова често се чува английска реч. Това са и основните чуждестранни туристи. Иначе в сравнение с останалите японски префектури Окинава има най-високо ниво на безработица и най-нисък среден доход.
Столетниците
Затова пък жителите на Окинава могат да се похвалят с една от най-високата продължителност на живота в световен мащаб. Островът е популярен с това, че там живеят 15% от т. нар. суперстолетници в света (хора на повече от 107 години).
Това се дължи на особения начин на мислене и общностен дух на хората на острова. За жителите на остров Окинава храната надхвърля физическата нужда – това е начин за подхранване на духа. Терминът nuchigusui, който означава „лекарство на живота“, е в основата на тяхната философия. В основата на тази концепция е хранене до 80% засищане, помага за предотвратяването на преяждането и насърчава по-добро храносмилане и метаболизъм.
Местоположението на острова и търговските връзки са оставили отпечатъка си върху кухнята, която е повлияна от китайската и корейската традиция. Местните предпочитат повече свинското месо пред морските дарове. В същото време кухнята им е богата на зеленчуци, тофу, сладки картофи и включва разнообразие от морски водорасли. Тяхната диета е с ниско съдържание на калории и наситени мазнини, но с високо съдържание на фибри, витамини и минерали.
Икигай
Централно за това дълголетие е концепцията за икигай – термин, който се превежда като „причина за съществуване“ или „цел на живота“. Съчетава в себе си „ики“ - живот и „гай“ - ценност.
„Можем да го преведем като „причината да бъдеш“ - това, което те кара да станеш от леглото всяка сутрин“, обяснява Хектор Гарсия, съавтор на книгата „Икигай: Японската тайна за дълъг и щастлив живот“.
Как да откриете своя икигай?
Отговорете искрено на въпросите:
Какво обичате да правите?
В какво сте добри?
От какво има нужда света?
От какво може да печелите пари?
Вашият смисъл на живота е онази област, в която се припокриват всички елементи. Вижте схемата в снимките горе.