
Храмът край Сърница е единственият в България с толкова много наслагване на змийски елементи
Преди малко повече от година, на 1 юни 2016 г., ентусиастите Паулина Михова, Живко Тенев и Иван Мануилов откриват скално светилище край с. Сърница в хасковската община Минерални бани.
Светилището е датирано към 8000 година преди Новата ера. Това го прави по-старо от древния град на инките в Перу - Мачу Пикчу, за който археолозите смятат, че е построен около 1400 година, разказва сайтът haskovo.net.
Храмът на свещената змия край Сърница е единственият в България с толкова много наслагване на змийски глави и змийски елементи. Друг подобен в страната ни няма, обяснява специалистът по праистория проф. Ана Радунчева, която е със 60-годишен стаж в професията. Аналог на обекта край с. Сърница има в Мала Азия, смята проф. Радунчева.
В змийския град са открити 250 скални масиви насечени под формата на човешки образ, сечивата, използвани за дялане на фигурите, са безспорно камък и кремък, това е било така до откриването на метала към 4-тото хилядолетие. Открити са още стълби, ниши, и пещера. Змиите са обградили храма, за да го пазят. Смята се, че на това място е живяло племе с високо развита култура.
Змията е натоварена с много функции в онова време, но се смята, че тя е връзката между човека и боговете. На Белинташ например е открит барелеф, който изобразява тяло на човек и глава на змия, на шията му виси човешка маска, което предполага, че змията си сменя образа. Счита се още, че змията наказва грешното действие и пази реда. В Източна Гърция има барелеф на човешка фигура със змийско лице, което дава основание на учените да го свържат отново с Мала Азия, която според тях е люлката на човешката цивилизация. Светилища от този род има още в Италия, Испания и по Босфора. Любопитно е да се отбележи, че две каменни змии са открити в Симеоновград, най-близкото такова място до Минерални бани. Според проф. Радунчева хората от онзи период са имали тайно познание, свързано с духовния живот. Това, според проф. Радунчева, дава идея за цялостна светилищна система, което означава, че ние сме част от една много голяма цивилизационна общност.