
Българският природонаучен музей ще е вторият в света, който ще съхранява ледена риба
Тази година българските полярници ще се завърнат от Антарктида с интересна находка – много рядък вид ледена риба с безцветна кръв. Новината съобщи ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев, който вече е в България. Всъщност българските изследователи са виждали подобни риби и преди години, но за първи път са успели да хванат и съхранят подобен екземпляр.
Тези риби обитават южния океан около Антарктида, където температурите остават относително стабилни. Те са хищници и се хранят главно с риба, а ако имат дълги периоди между храненията си, ги компенсират, като се хранят от собственото си тяло. Това е и единственият гръбначен вид в света, чиято кръв е без хемоглобин.
За да компенсира тази липса, природата им е дала по-големи кръвоносни съдове, по-голямо сърце и по-големи сърдечни изходи в сравнение с другите риби. Когато „ледената риба“ се придвижва, тя изразходва много повече енергия от своите предшественици. В миналото се е смятало, че тя поема най-много кислород с кожата си, но после се оказва, че все пак приема кислород с хрилете.
Допълнителният кислород, погълнат от кожата, може да играе роля при работата на сърцето, тъй като то получава венозна кръв именно от кожата и тялото.
Антарктида е атипична среда, началото на Южния океан се характеризира с изключително студени води. Тези ниски температури позволяват по-високо съдържание на кислород във водата, което помага на индивиди като тази риба да оцеляват. Единственият такъв екземпляр се намира в Токио. Сега подобен експонат ще има и в Природонаучния музей в България, когато българските изследователи донесат находката си у нас.
Вижте още: