Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Вдовицата и папагалът

Сряда, 31 Май 2017 / Под прожектора
950
  • изд. Лист

Тест за детското сърце от Вирджиния Улф


Съчувствие, съпричастност, уважение, любов. Доброто сърце побира тези неща, без да води сметки на кого колко е дало. Хубавата книга също.

„Вдовицата и папагалът” от Вирджиния Улф проверява сърцето. Писана е за деца, но историята на госпожа Гейдж, нейното куче Шаг и папагала Джеймс подлага на тест и възрастните.
Четивото излиза за първи път в България в поредицата „Детски шедьоври от велики писатели” на издателство „Лист”. Преводът е дело на Иглика Василева, нареждана сред най-добрите познавачи на творчеството на Вирджиния Улф в света. Удоволствието от четенето се допълва и от илюстрациите на Чавдар Николов.

 

Разказът се завърта около възрастната вдовица госпожа Гейдж, която неочаквано получава в наследство 3000 лири от стиснатия си брат. Когато отива да си вземе богатството обаче, се натъква само на папагала Джеймс и неговия крясък „Не вкъщи! Не вкъщи!”.
Вирджиния Улф съчинява творбата по молба на племенниците си. 
Запалени от вестникарството 12-годишният Кеунтин Бел и по-малкият му брат списвали свои рубрики за семейното издание The Charleston Bulletin. В един момент помолили любимата си леля да им сътрудничи и да напише приказка.
Така през 1923-а, 41-годишната Вирджиния Улф се подписва под приказка за деца. „Вдовицата и папагалът” излиза на страниците на вестника и след това в продължение на 60 години повече не е издавана.
Чак през 1983 г. остарелият вече Куентин Бел решава отново да публикува творбата. Прави го в изящно самостоятелно издание като възлага илюстрациите на собствения си син – художника Джулиан Бел.





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

Вдовицата и папагалът, Вирджиния Улф, детска книга





StreetView

Африка пеша

Събота, 15 Октомври 2016 / Приключения
  Мароко: Танжер, Фес и Рабат    Стигнахме от Гранада до Мароко за два дни. До пристанището в Алхесирас ни закара растаман с бус, изрисуван целия в графити. На пристанището ни нападнаха за билети за ферибот, за хашиш и какво ли не. Всеки предлагаше различни цени за ферибота, [...]

Момчиловци - за границите и българския дух

Неделя, 15 Май 2016 / Места
Родопското село получи признанието „Духовен и здравен център на туризма“   Решихме да разкажем за село Момчиловци по повод новината, че е получило признанието „Център на българския здравен и духовен туризъм“ (решението е след аргументиран положителен отговор от [...]