
С добра комуникация децата ви може да станат по-търпеливи едно към друго и толерантни към различията
Много братя и сестри имат моменти, когато не се разбират. Те могат да спорят, да се дразнят и да се обиждат. Случва се в семейства с или без дете с проблеми в развитието и различия в ученето и мисленето, като дислексия и СДВХ.
Но когато едно дете в семейството се развива и мисли по различен начин, това може да направи отношенията между братя и сестри още по-сложни. Това е особено вярно, когато това дете има предизвикателства в поведението.
Ето какво предлага детският невропсихолог Лаура Таглиарени на родителите, за да помогнат на децата си да радберат по-добре своите различни братя и сестри:
1. Подгответе се за различни емоции.
Бъдете наясно с чувствата на вашето дете. Децата, които нямат различия, може да изпитват много емоции, свързани с брат или сестра, които имат. Те могат да се възмущават, че родителите отделят повече време извън дома за срещи на детето със специалисти. Да се чувстват ядосани, че не получават толкова много внимание. Да се срамуват от поведението на другото дете на публични места. Да се притесняват за своите братя или сестри. Да се чувстват под натиск да бъдат по-успешни.
2. Бъдете наясно колко съперничество може да допуснете.
Съперничеството между братя и сестри е нормално. Така че, помислете колко често децата ви се карат и колко интензивни са негативните коментари. Да приемем, че вашето дете без различия се ядосва и крещи „Мразя те“, когато неговият брат или сестра не споделя играчка. В тази ситуация може да го прекъснете и да поискате да се извини. Но, ако такива случки се повтарят често и детето ви показва емоционални промени, е добре да потърсите допълнителна помощ от специалист.
3. Бъдете добър комуникатор.
Помогнете на децата си да разберат предизвикателствата пред техните братя и сестри. Споделяйте информация, която е подходяща за тяхната възраст. И не говорете само за трудности. Говорете за силните страни на вашето дете, за да помогнете на неговите братя и сестри да останат позитивни. Бъдете открити и честни. Децата се чувстват по-добре, когато разбират нещо. Знаейки, че могат да задават въпроси към вас, те се чувстват овластени и могат по-лесно да приемат ситуацията.
4. Бъдете последователни.
Определете границите по отношение на правила, отговорности и дисциплина. Това помага на братята и сестрите да се разбират. Разпознайте силните страни на всяко дете. И се опитайте да не натоварвате вашето типично развиващо се дете с изключително високи очаквания.
5. Прекарвайте време насаме с децата си.
Всяка седмица отделяйте време, което да прекарвате насаме с детето, което няма проблеми в развитието. Така те няма да ревнуват толкова за вашия фокус върху различното дете, което изисква повече внимание.
6. Потърсете поуките в ситуацията.
Следете за избухване на конфликти и други инциденти. Гледайте на тях като на възможност да работите върху комуникацията. Подчертайте колко предизвикателен може да бъде животът за всички вас - ето защо трябва да се подкрепяте.
С добра комуникация децата ви може да станат по-търпеливи едно към друго и толерантни към различията.
Източник: understood.org