
Мастодонти и саблезъби тигри са населявали земите ни преди 5 млн. години
Ако се питате как са изглеждали българските земи преди 5 млн. години или се чудите какъв е бил животът в днешните български територии, посетете плиоценския парк в село Дорково. В палеонтологичния музей учени, реставратори и художници са пресъздали реалистична плиоценска обстановка с древни останки и картини на фона на крясъците на маймуните, тропота на копита и виковете на сревните слонове.
На площ от само 600 кв. м в района на Дорково са открити най-големият брой кости от 30 вида древни животни, населявали земите ни преди 4-5 млн. години. Находището е най-голямото на Балканите, а експозицията в музея е втората по значимост в Европа.
Музеят беше изграден с европейски средства през 2013 година заедно с информационния център за крепостта “Цепина”. Амбицията на община Ракитово беше проектът да се превърне в една от основните атракции не само за региона, но и за алтернативния туризъм в България. Мястото е чудесно за еднодневна разходка, особено извън активния туристически сезон, когато хората са малко, а времето – все още хубаво.
Една от основните атракции в плиоценския парк е 4-метровата скулптура на мастодонта ананкус, изработена от Симеон Стоилов.
До него се намира скулптура на маймуната долихопитек (Dolichopitecus ruscinensis). До скулптурата на мастодонта е разположен гигантски бивник на борсонов мастодонт (Mammut borsoni).
Представена е възстановка на научни разкопки с истински кости, които са намерени това място, витрини с уникални вкаменелости - фрагмент от небце с кътници и бивник от овернски мастодонт (Anancus arvernensis), кучешки зъб на доплихопитек и части от раменни кости на плиоценска балканска патица и на родопски глухар.
Задължителна за посетителите на района е и разходката до крепостта „Цепина“. Намира се на връх Цепина на височина от 1136 м и датира от Средновековието.
През XI век Византийската империя я завзема, но цал Калоян отново я връща на българите. Малко по-късно тя става седалище на Алексий Слав – племенникът на Калоян, когото царят назначава за управител в Родопите. През 1207 година, след смъртта на българския владетел, деспотът Алексий Слав обявява независимост.
Село Дорково е планинско село, прегърнато от родопския масив, на 14 км от Велинград. През османското владичество приема исляма, но поради факта, че селището е недостъпно, остава откъснато от света.
След освобождението в него се заселват българи от Пазарджик, а през 1930 година е прекарано електричество. Днес в селото живеят около 3000 души. 90% от хората са помаци и се издържат основно от земеделие.