Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Машината на времето в Дорково

Събота, 07 Октомври 2017 / Места
1276
  • StreetWatch

Мастодонти и саблезъби тигри са населявали земите ни преди 5 млн. години

 

Ако се питате как са изглеждали българските земи преди 5 млн. години или се чудите какъв е бил животът в днешните български територии, посетете плиоценския парк в село Дорково. В палеонтологичния музей учени, реставратори и художници са пресъздали реалистична плиоценска обстановка с древни останки и картини на фона на крясъците на маймуните, тропота на копита и виковете на сревните слонове.

На площ от само 600 кв. м в района на Дорково са открити най-големият брой кости от 30 вида древни животни, населявали земите ни преди 4-5 млн. години. Находището е най-голямото на Балканите, а експозицията в музея е втората по значимост в Европа.

 

 

Музеят беше изграден с европейски средства през 2013 година заедно с информационния център за крепостта “Цепина”. Амбицията на община Ракитово беше проектът да се превърне в една от основните атракции не само за региона, но и за алтернативния туризъм в България. Мястото е чудесно за еднодневна разходка, особено извън активния туристически сезон, когато хората са малко, а времето – все още хубаво.

Една от основните атракции в плиоценския парк е 4-метровата скулптура на мастодонта ананкус, изработена от Симеон Стоилов.

 

 

До него се намира скулптура на маймуната долихопитек (Dolichopitecus ruscinensis). До скулптурата на мастодонта е разположен гигантски бивник на борсонов мастодонт (Mammut borsoni).

 

 

Представена е възстановка на научни разкопки с истински кости, които са намерени това място, витрини с уникални вкаменелости - фрагмент от небце с кътници и бивник от овернски мастодонт (Anancus arvernensis), кучешки зъб на доплихопитек и части от раменни кости на плиоценска балканска патица и на родопски глухар.

 

 

Задължителна за посетителите на района е и разходката до крепостта „Цепина“. Намира се на връх Цепина на височина от 1136 м и датира от Средновековието.

През XI век Византийската империя я завзема, но цал Калоян отново я връща на българите. Малко по-късно тя става седалище на Алексий Слав – племенникът на Калоян, когото царят назначава за управител в Родопите. През 1207 година, след смъртта на българския владетел, деспотът Алексий Слав обявява независимост.

 

 

 

Село Дорково е планинско село, прегърнато от родопския масив, на 14 км от Велинград. През османското владичество приема исляма, но поради факта, че селището е недостъпно, остава откъснато от света.

 

 

След освобождението в него се заселват българи от Пазарджик, а през 1930 година е прекарано електричество. Днес в селото живеят около 3000 души. 90% от хората са помаци и се издържат основно от земеделие.

 

 





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

Дорково, Плиоценски парк, палеонтологичен музей, мастодонти, плиоцен





Street of Hope

Диспраксия – синдромът на несръчното дете

Петък, 12 Октомври 2018 / Гласът на детето
Това е нарушение на изпълнението на задачи, които мозъкът разбира, но не успява да предаде по правилен начин   "Той ще се оправи, но докато се оправи ние сериозно ще се измъчим". Така ми отговори една майка на дете с диспраксия на опита да я окуража по приятелски. В онзи момент на 4-год [...]

Това трудно и досадно писане...

Четвъртък, 08 Юни 2017 / Родители
Защо писането на ръка е истинско изпитание за съвременните деца и как да помогнем?   Писането на ръка е истинско изпитание за много деца. То изисква мускули, които се развиват чрез художествени проекти, домакинска работа, катерене по детски площадки, игра с кубчета, пластилин и т.н. За [...]