Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Технология за пречистване на вода и производство на ток получи 30 000 лева

Петък, 25 Декември 2020 / Кариера
1101
  • Сн. Карол Знание

Д-р Росен Иванов от Минно-геоложкия университет спечели тазгодишния конкурс "Предприемачи в науката" 

 

Технология за пречистване на отпадни води и едновременен добив на енергия получи финансиране от 30 000 лева от тазгодишния конкурс „Предприемачи в науката“. Победител е д-р Росен Иванов, главен асистент в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.

Той спечели мнозинството от гласовете на журито в третия конкурс на фондация Карол Знание с проект „Иновативно пречистване на отпадъчни води и зелена енергия за промишлеността и дома“.

 

Продуктът

 

Конструираната влажна зона (CW) за пречистване на отпадъчни води с когенерация на енергия представлява хидроизолиран басейн с различна дълбочина. Запълва се със смес от чакъл, пясък, почва и лесноразградими органични субстрати в различно съотношение, в зависимост от характера на третираните води и желаните процеси, протичащи в съоръжението.

Моделирана по подходящ начин, може да пречиства разнообразни по състав води, като обикновено изисква по-малки капитални и експлоатационни разходи, както и минимална човешка намеса в сравнение с конвенционални методи. Разработен конкретен проект за потенциален клиент излиза четири пъти по-евтин в сравнение с конвенционална пречиствателна станция за минни отпадъчни води.

 

Технологията

 

Пасивните системи са конструирани така, че да оптимизират протичането на естествените биогеохимични процеси, свързани с отстраняването на замърсителите. В растителните седиментни микробни горивни клетки електричен ток може да бъде генериран от микроорганизми, използващи екскретираните органични съединения от корените на водни растения.

 

 

Комбинация от конструирани влажни зони с интегрирани растителни седиментни микробни горивни клетки предлага подход за добив на енергия при паралелно пречистване на отпадъчни води.

3 кубични метра конструирана влажна зона може да пречиства 1 кубичен метър отпадъчна вода за денонощие. Генерираната от тази вода енергия ще бъде от 0,5 до 5 W от квадратен метър влажна зона, в зависимост от вида  и концентрацията на замърсителя.

 

Приложението

 

Конструираните влажни зони може да се използват за пречистване на промишлени води от предприятия с малък дебит на отпадъчните води. Пречистените води съответно може да се  ползват за поливни нужди.

 

 

Очаква се тези системи да намерят практическо приложение и при пречистване на битови отпадъчни води от еднофамилни къщи, вилни зони и малки населени места.

До момента екипът от Минно-геоложки университет има изградена пълномащабна  конструирана влажна зона за води замърсени с уран. Инсталацията e показала висока ефективност и е позволила допълнителни изследвания в реални условия.

 

Вижте още:

Двама стажант-лекари спечелиха местата си в "Предприемачи в науката"

Планетариум и екологична батерия си поделят наградата "Предприемачи в науката"

Лекар спечели 30 000 лева за иновативна диагностика





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

Предприемач в науката, Карол знание, пречистване на води, зелена енергия





Street of Hope

Дискалкулия - когато детето има проблеми с числата

Неделя, 23 Юни 2019 / Гласът на детето
Затрудненията по математика може да се дължат на специфично състояние   Дискалкулията е като дислексията, само че по отношение на числата.  Това е състояние, което засяга способността за придобиването и развиването на математически умения. Децата с това затруднение могат да с [...]

Пребройте добрините до Коледа

Сряда, 30 Ноември 2016 / Родители
  Можете да ползвате календара на Влади Фиданова   Задръж вратата на някого. Направи хранилка за птици. Опечи кекс на съседите. Дай на някого купон за безплатно „гуш“. Подари цвете на учителката. Кажи „благодаря“ на някого. Помогни за приготвянето на вечеря [...]