Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

Технология за пречистване на вода и производство на ток получи 30 000 лева

Петък, 25 Декември 2020 / Кариера
976
  • Сн. Карол Знание

Д-р Росен Иванов от Минно-геоложкия университет спечели тазгодишния конкурс "Предприемачи в науката" 

 

Технология за пречистване на отпадни води и едновременен добив на енергия получи финансиране от 30 000 лева от тазгодишния конкурс „Предприемачи в науката“. Победител е д-р Росен Иванов, главен асистент в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.

Той спечели мнозинството от гласовете на журито в третия конкурс на фондация Карол Знание с проект „Иновативно пречистване на отпадъчни води и зелена енергия за промишлеността и дома“.

 

Продуктът

 

Конструираната влажна зона (CW) за пречистване на отпадъчни води с когенерация на енергия представлява хидроизолиран басейн с различна дълбочина. Запълва се със смес от чакъл, пясък, почва и лесноразградими органични субстрати в различно съотношение, в зависимост от характера на третираните води и желаните процеси, протичащи в съоръжението.

Моделирана по подходящ начин, може да пречиства разнообразни по състав води, като обикновено изисква по-малки капитални и експлоатационни разходи, както и минимална човешка намеса в сравнение с конвенционални методи. Разработен конкретен проект за потенциален клиент излиза четири пъти по-евтин в сравнение с конвенционална пречиствателна станция за минни отпадъчни води.

 

Технологията

 

Пасивните системи са конструирани така, че да оптимизират протичането на естествените биогеохимични процеси, свързани с отстраняването на замърсителите. В растителните седиментни микробни горивни клетки електричен ток може да бъде генериран от микроорганизми, използващи екскретираните органични съединения от корените на водни растения.

 

 

Комбинация от конструирани влажни зони с интегрирани растителни седиментни микробни горивни клетки предлага подход за добив на енергия при паралелно пречистване на отпадъчни води.

3 кубични метра конструирана влажна зона може да пречиства 1 кубичен метър отпадъчна вода за денонощие. Генерираната от тази вода енергия ще бъде от 0,5 до 5 W от квадратен метър влажна зона, в зависимост от вида  и концентрацията на замърсителя.

 

Приложението

 

Конструираните влажни зони може да се използват за пречистване на промишлени води от предприятия с малък дебит на отпадъчните води. Пречистените води съответно може да се  ползват за поливни нужди.

 

 

Очаква се тези системи да намерят практическо приложение и при пречистване на битови отпадъчни води от еднофамилни къщи, вилни зони и малки населени места.

До момента екипът от Минно-геоложки университет има изградена пълномащабна  конструирана влажна зона за води замърсени с уран. Инсталацията e показала висока ефективност и е позволила допълнителни изследвания в реални условия.

 

Вижте още:

Двама стажант-лекари спечелиха местата си в "Предприемачи в науката"

Планетариум и екологична батерия си поделят наградата "Предприемачи в науката"

Лекар спечели 30 000 лева за иновативна диагностика





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

Предприемач в науката, Карол знание, пречистване на води, зелена енергия





Street of Art

Спасяват шоколада с генно инженерство

Понеделник, 08 Януари 2018 / Хранене и Здраве
Учени от калифорнийския университет редактират генома на какаото, за да го приспособят към промените в климата   Ако обичате шоколад, но не сте привърженици на генно модифицираните храни, значи скоро може да имате истински проблем. Заради промените в климата добивите на какао ще н [...]

Концерт в памет на Принс

Събота, 30 Юли 2016 / Под прожектора
На стадиона в Минеаполис ще се състои концерт в памет на големия певец Принс   Продажбите на билетите ще започнат от следващия месец, а имената на участниците ще станат известни много скоро. „Радваме се, че ще можем да съберем, за да почетем Принс и неговото наследство. За целта н [...]