Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

2500 евро/кв. м за жилище в района на Докторски паметник

Четвъртък, 28 Ноември 2019 / Стил
695
  • Етюд-и-те на София / Sketches of Sofia

Пазарът на луксозни имоти е малък, но стабилен

 

Мъж или жена на около 30 години, готов да плати до 800 000 евро за изискано жилище в нова сграда или ремонтирана сграда в централен квартал, най-често с намерение да живее в него, но също и да го отдава под наем. Така изглежда купучачът на пазара на луксозни имоти, който макар и да е не повече от 5 на сто от общия брой сделки у нас, през тази година нараства. Това показват данните на специализираната агенция Unique Estates. От компанията отбелязват, че след еуфорията на пазара през миналата година, отиващата си 2019 г. е донесла отрезвяване на продавачите и сериозно преосмисляне на цените на луксозните имоти. Още в началото на годината Unique Estates отчете застояване на надценените оферти и първи признаци на спад на цените на фона на нарастващото предлагане на нови имоти. В следващите месеци, в резултат на корекциите в офертните цени, пазарът на висок клас имоти регистрира нарастваща активност и при покупките, и при наемите.

 

По-големи отстъпки 

 

Увеличават се покупките, сключени след корекции в офертни цени - купувачите успяват да договорят до 12% по-ниска цена на сделката от пъвоначално обявената. Корекции в офертите има най-често при имотите в стари сгради и тези, които не отговарят на високите изисквания на купувачите. Луксозните жилища в новопостроени сгради или след основен ремонт поддържат стабилни цени. 

„През тази година офертите са много по-близки до реалните пазарни стойности. Промяната в цените не бива да се приема като спад, а по-скоро като актуализация спрямо текущото пазарно състояние. Още 2018 г. отбелязахме наличието на множество надценени имоти, което се прояви през настоящата година с по-дългото им престояване на пазара. Факт е обаче, че собствениците вече усещат нарастващата конкуренция и необходимостта от преосмисляне на ценовите оферти с оглед на бързата и успешната продажба на имотите“, коментира Весела Илиева, управляващ партньор в Unique Estates.

Високата активност в луксозния сегмент се задържа и на световните пазари, показват данните на Luxury Portfolio International. През следващите няколко години ще станем свидетели на бум във високия клас имоти в Азия. В момента най-горещите точки са Монако, Париж, Лондон, Ню Йорк, Френската Ривиера, Холивуд, Лос Анджелис и Сингапур.

„В период на турбулентна икономика и геополитическо напрежение в някои от ключовите пазари, луксозният сегмент остава стабилен. Високият клас имоти се оценява като сигурен актив, което поддържа стабилния  интерес на купувачите“, казва Крис Дийц, вицепрезидент Глобални операции в Luxury Portfolio International.

 

Млади, но с претенции

 

Тенденцията все по-млади купувачи да излизат на пазара на луксозни имоти се засилва, както у нас, така и в световен план. Нараства делът на т.нар. представители на милениал поколението –родените през 80-те и 90-те години на XX век. На глобално ниво те представляват около 37% от всички купувачи в сегмента на високия клас жилища, като очакванията са през следващите години делът им значително да се повиши.

„Съвсем скоро именно клиентите от милениал поколението ще движат пазара и на луксозни имоти. Трябва да се има предвид, че в изискванията им относно бъдещия им дом надделяват функционалността и удобството. Те държат особено на технологичните възможности, които жилището предлага. Като например единна система за управление за електричество, отопление, осветление и други, както и дистанционен контрол на сигурността и достъпа до имота“, пояснява Крис Дийц.

У нас делът на този тип купувачи е по-малък. Те се ориентират към имоти за собствено ползване – апартаменти с високи тавани и просторни помещения, също и нови къщи с модерна архитектура и обзавеждане, разположени в елитните райони на София. Предпочитаните локации за къщи са кварталите по Витошката яка (Бояна, Драгалевци, Киноцентъра), като обичайният бюджет на купувачите е в диапазона 450 000-800 000 евро.

 

Типове сделки

 

Традиционно най-много сделки се регистрират в централната част на София и района на Докторски паметник, както и в елитни квартали като Лозенец. Привлекателни за купувачите на ново строителство са южните райони - Кръстова вада и Манастирски ливади, където по протежение на бул. „България“ се появиха затворени комплекси с високо качество на строителството и средата. Продажните цени за луксозен и напълно завършен и обзаведен имот достигат и над 2000 евро/кв. м, докато средните за висок клас имоти нива в останалата част от квартала се движат около 1400-1500 евро/кв. м.

Независимо от локацията, цените в отделни ексклузивни обекти надвишават значително средните за района. Пример за това е проектът Secret Gardens в Лозенец. Комплексът от затворен тип носи аристократичната архитектура на столицата, съчетана с иновативен дизайн и съвременни технологии. Сградата се отличава с това, че партерните апартаменти разполагат със собствени дворове, създаващи усещане за къща.

 

Кредитна активност

 

За разлика от масовия пазар, където сделките с ипотечни кредити поддържат висок дял от общите, в луксозния сегмент те са едва около 10-15%. Данните от последните месеци все пак показват нарастващ интерес към банково финансиране заради изгодните условия и исторически ниските лихвени нива.

Сделките с кредит са предпочитани при покупката на къщи в покрайнините на София, както и на луксозни апартаменти в града на цени над 350 000 евро. При тях обичайно делът на кредита е до 1/3 от цената на имота. Това също е специфична разлика, която отличава луксозния сегмент от масовия жилищен пазар, където с комбинация от ипотечен и потребителски кредит в редица случаи се финансира и 100% от цената.

 

Наемен пазар

 

С ръст от близо 10% спрямо 2018 г., пазарът на наеми на луксозни имоти също отбелязва относително висока активност. Универсално при наемите най-голям е интересът към най-високия и най-ниския ценови сегмент. В общия случай жилищата среден клас – с между 500 и 1000 евро наем, се търсят по-слабо. В същото време именно в тази категория предлагането е значително, като една от причините за ръста на офертите е преориентирането на много собственици от краткосрочни към дългосрочни наеми, отбелязват от Unique Estates.

Силно е търсенето на апартаменти и къщи под наем в затворени комплекси в София. От Unique Estates отбелязват, че някои клиенти идват и с конкретно търсене на имоти в утвърдени на пазара проекти, като Residential Park Sofia и Sofia Land Residence.

Някои собственици предлагат жилищата си едновременно под наем и за продажба, като приоритетно търсят наематели, но са склонни да разгледат и оферти за покупка при интересна цена.

От компанията очакват през 2020 година цените да се задържат стабилни, а активността на сделките да отбележи умерен ръст. Продавачите и купувачите ще имат относително идентични очаквания, което ще рефлектира като скъсяване на периода за сключване на сделка. От Unique Estates предвиждат още, най-интересни за клиентите да бъдат модерните апартаменти с акцент върху функционалността и изчистения дизайн.

 

Вижте още:

Столичната „Витоша“ е сред най-скъпите улици в света

С 20% ръст на цените на столичните хотели

Жилищата в София са по-скъпи, но по-достъпни

Имот под наем, но без пари

 





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

имоти, луксозни жилища, къщи, наеми, продажби, Unique Estates





StreetBoard

Над 65 млн. души в търсене на нов живот

Вторник, 20 Юни 2017 / Общество
През миналата година около 7 милиона души са се върнали в домовете си, но в същото време са се появили повече от 10 милиона нови бежанци   Светът преживява най-тежката бежанска криза от Втората световна война насам. По данни на ООН над 65,6 млн. души са напуснали домовете си до края на [...]

Целият свят сега Острова гледа

Четвъртък, 23 Юни 2016 / Общество
  Кои държави треперят от "Брекзит"    Точно в 7 часа сутринта британско време всички секции за гласуване на референдума във Великобритания отвориха врати. Точно 46 499 537 са призовани да отговорят на въпроса: "Трябва ли Великобритания да остане член на Европейския съюз [...]