Свобода, Отговорност, Справедливост, Израстване, Любов

“Къщата с ягодите” – емблематичен пример за безотговорност към наследството

Неделя, 14 Февуари 2021 / Истории от града
613
  • БГНЕС

Сградата с царствена осанка на столичната улица „Сан Стефано” №6 известна като “Къщата с ягодите” продължава да тъне в разруха, разказва БГНЕС.

Според последния проект, станал публично известен преди дни, къщата ще бъде демонтирана и изградена отново „тухла по тухла”.

През изминалата седмица зелено движение „Оборище” организира масово изпращане на сигнал до главния архитект Здравко Здравков и до НАГ за запазване на „Къщата с ягодите”.

В сигнала бе посочено и че сградата не се поддържа през последните поне 3 години, като не са извършвани никакви действия по поддръжка и не е полагана абсолютно никаква грижа за същата, а дворът се държи замърсен.

За да опровергаят твърденията, че къщата е опасна, в сигнала от движението поискаха директора на НАГ и общината в лицето на архитект Здравков да назначат комисия за осъществяване на оглед на фасадите и стрехите на сградата, както и да задължат собственика на сградата-паметник на културата, да осъществи аварийно-временно укрепване.

 

 

Правомощия да се реши проблемът с къщата има кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова, както и главният архитект Здравко Здравков.

По думите на зам.-кмета на район „Оборище” Надежда Бобчева те вече са създали комисия, чрез която могат да кажат на собственика на имота какво може да направи.

“Къщата с ягодите” на „Сан Стефно” е като извадена от стихотворение на Димчо Дебелянов – романтичен отглас от минали времена, в които смехът и изтънченият вкус са застинали в стоп кадър.

 

Сн. Здравко Йончев

 

Никой не знае защо аристократичната постройка на два етажа е наречена така – може би, заради градска легенда или в двора й просто са били засадени ягоди. Но е като жена с бурна история, а такива винаги са били обект на любопитство, на завист и на неизживян копнеж.

Години наред имотът, който е сред най-ценните в центъра на София, седи като грохнала старица със следи от бурна, заможна младост. Прозорците са изпочупени, порталът за карети и красивите каменни стълбища са с изкъртена мазилка, дворът – запустял.

 

Сн. Здравко Йончев

 

“Къщата с ягодите” е била собственост на банкера Димитър Иванов и съпругата му Надежда Станкович, проектирана е от завършилия училището за художествени занаяти във Виена и Висшето техническо училище в Карлсруе български архитект Георги Кунев. А е построена между 1927 г. и 1930 г. Очевидци разказват, че има пет спални, салони за прием на гости, подиум за музиканти, голям кабинет, стаи за прислуга, веранда, врати с кристални стъкла, камина с червен мрамор, барелефи… Едва ли някой знае каква е съдбата на обзавеждането – по онова време богатите български семейства са купували мебелите си основно от Виена. От оригиналната ограда има отчупено голямо парче или просто се е срутило, така че всеки може да влезе в двора и да проникне в къщата, която някога е била посолство, щаб на чужда резидентура и търговско представителство.

Днес това архитектурно бижу, потънало в прах и забвение, макар че е обявено за паметник на културата още през далечната 1978 г., е собственост на един от най-богатите българи – Валентин Златев.

“Къщата с ягодите” Златев получава през 2012 г. от фирмата на своя баща Васил Златев – “Агрохолд”, който пък я купува през 2004 година.

 

Източник: БГНЕС

 

Вижте още:

Държавата ще настоява за възстановяване на Двойната къща

Възстановяват 100-годишна къща в София

Да съживим училището в село Хвойна

Читалището в Шипка – символ на разрухата





White Press
Добави коментар


Добави
Loading ...

Автор

повече за автора

Ключови думи:

Къщата с ягодите, архитектура, културно наследство, София





StreetInside

Илюзията на компромиса

Вторник, 03 Май 2016 / Към себе си
  Обществото си отглежда хора, които вярват, че нямат избор и трябва да се примиряват с неща, от които не са щастливи     Много пъти сме чували как най-трудното нещо за един човек, е това той да остане себе си в свят, в който всеки и всичко се опитва да го промени, да повлия [...]

Един милион ще живеят на Марс до 2100 година

Неделя, 21 Февуари 2021 / На предела
Учените се надяват полетите до Червената планета скоро да станат реалност   Постоянното присъствие на хора на Марс ще бъде възможно до края на десетилетието, а до 2100 г. може да има град с население от един милион, смята Робърт Зубрин, президент на Марсианското общество, инженер и енту [...]